Stefan Rembelski: Podpisów coraz więcej, a szczyt jeszcze przed nami

2022-11-28 16:03:23(ost. akt: 2023-07-03 22:34:17)

Autor zdjęcia: EG

Termin zbierania podpisów pod inicjatywą referendalną mija 6 stycznia 2023 roku. Obecnie zebrano ich już ponad 2700.
Na początku listopada — przypomnijmy — starający się w przeszłości o fotel prezydenta Elbląga Stefan Rembelski w imieniu grupy mieszkańców złożył powiadomienie o podjęciu inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego i elbląskiej Rady Miejskiej.

W poniedziałek 7 listopada prawidłowe powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum wpłynęło do prezydenta i komisarza wyborczego w Elblągu. 60 dni od dnia wpłynięcia powiadomienia to ustawowy czas na zebranie podpisów od mieszkańców, którzy chcą poprzeć inicjatywę referendalną. Ten termin mija 6 stycznia 2023 roku. Inicjatorzy referendum potrzebują zebrać około 9,5 tysiąca podpisów, aby inicjatywa referendalna okazała się skuteczna. Jeśli inicjatorom referendum uda się zebrać wymaganą ilość podpisów, komisarz wyborczy ogłosi termin przeprowadzenia referendum.

Stefan Rembelski poinformował, że Grupa Referendalna planuje zebrać minimum 10 tysięcy podpisów. Listy do zbierania podpisów pobierane są przez zainteresowanych głównie elektronicznie, dowożone są również przez grupę referendalną w odpowiednie miejsce po uprzednim zgłoszeniu. Obecnie wydano 500 list do zbierania podpisów drogą mailową i 120 zestawów (po 3-4 listy) kart osobiście.

— Liczba zebranych podpisów przekroczyła 2700 (stan na 26.11). Policzono 193 pełne listy. Te niepełne zostawiliśmy sobie na deser. Formuła zbierania podpisów pozostaje bez zmian — przekazał Stefan Rembelski.

I dodał: — Nie widzimy zagrożenia w tym, aby nie zebrać wymaganej liczby podpisów. Odnotowaliśmy wzrost liczby podpisów w odniesieniu tydzień do tygodnia, a szczyt jest jeszcze przed nami.