Elbląg: Zarzuty usiłowania ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok dla byłego pracownika Zakładu Pogrzebowego Charon

2022-11-29 12:03:42(ost. akt: 2022-11-29 12:13:18)

Autor zdjęcia: Estera Turkot

Wracamy do tematu. Skandal w Elblągu - tak zatytułowano video, które Zbigniew Stonoga opublikował jakiś czas temu w sieci. Wiadomo już, że jeden z pracowników Zakładu Pogrzebowego Charon usłyszał zarzuty usiłowania ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok.
W nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku sprawie 30-letniemu mężczyźnie prokurator przedstawił zarzuty dotyczące usiłowania ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok — przekazuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

I wyjaśnia: — Podstawą przedstawienia zarzutów był zebrany w tej sprawie materiał dowodowy, w tym eksperyment procesowy. Podejrzany zatrudniony był w Zakładzie Pogrzebowym Charon w Elblągu i pracował przy pochówkach. Do dwóch zdarzeń objętych zarzutami doszło we wrześniu 2022 r. W trakcie jednego z pochówków wyjął z grobu złożone w nim przez członków rodziny przedmioty – zegarek oraz tytoń. Z uwagi na interwencję innego pracownika zakładu odstąpił od ich zaboru. W trakcie drugiego, po otwarciu trumny przeszukał kieszenie ubioru zmarłego celem odnalezienia włożonych przez rodzinę papierosów. Nie znalazł ich, bowiem zostały przełożone w inne miejsce przed zamknięciem trumny. Nie zamknął trumny we właściwy sposób, co spowodowało częściowe zasypanie zwłok ziemią. Tym samym dopuścił się ich znieważenia.

Jak przekazuje Prokuratura, podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów.


— Po czynnościach prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu wykonywania jakichkolwiek prac zwianych z pochówkami zmarłych. Zarzucone podejrzanemu czyny, zakwalifikowane z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 262 § 2 k.k. oraz z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 262 § 2 k.k. w zb. z art. 262 § 1 k.k. zagrożone są karą pozbawiania wolności do lat 8 — informuje Grażyna Wawryniuk.


Czytaj więcej o tej sprawie: