Sebastian Stawiński: Każdy w sobie ma swój świat, który uwieczniam

2022-12-17 10:00:00(ost. akt: 2023-07-03 22:21:14)
Lubię fotografować ludzi i przekazywać emocje na zdjęciach, które temu towarzyszą — mówi pan Sebastian.

Lubię fotografować ludzi i przekazywać emocje na zdjęciach, które temu towarzyszą — mówi pan Sebastian.

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Lubię dawać ludziom radość, zatrzymuję dla nich te chwile i nie chciałbym z tego zrezygnować. Samemu też miło wraca mi się do tych wspomnień — mówi Sebastian Stawiński, mieszkaniec Fromborka i laureat ogólnopolskiego konkursu fotograficznego.
Wyłoniono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Szlak Kopernikowski w obiektywie”, którego organizatorem był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Celem konkursu była promocja Szlaku Kopernikowskiego w województwie warmińsko-mazurskim, popularyzacja obiektów i miejsc związanych z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika. Konkurs miał charakter otwarty i był adresowany do wszystkich osób fizycznych, zajmujących się fotografią profesjonalnie bądź amatorsko, zamieszkałych na terenie naszego kraju. Konkurs został ogłoszony 19 lutego 2022 roku – jest to data nieprzypadkowa, bo w tym dniu świętujemy urodziny najsłynniejszego mieszkańca Warmii. Do końca października 2022 roku wpłynęły łącznie 54 fotografie. Przy wyborze najciekawszych zdjęć oceniano m.in. walory estetyczne i artystyczne, kreatywność, oryginalność ujęcia, jakość techniczną czy wartość promocyjną.

Mieszkaniec Fromborka Sebastian Stawiński zajął w konkursie II miejsce dzięki zdjęciu, które zatytułował „Droga przy Parku Astronomicznym dwa km na południe od Wzgórza Katedralnego”.


To jego pasja

Sebastian Stawiński z zawodu jest ogrodnikiem. W dziedzinie fotografii jest amatorem i samoukiem. Pasją do robienia zdjęć zaraził go kolega. Poczuł, że fotografowanie daje mu ogromną przyjemność i satysfakcję i dlatego zdecydował się na zakup pierwszego w swoim życiu aparatu fotograficznego.

— Zobaczyłem, że świat, nawet taki makro — bo zaczynałem od makrofotografii kwiatów — może być taki piękny. Dzięki fotografii dostrzegłem to, czego nie mogłem zauważyć gołym okiem i spodobało mi się to — opowiada pan Sebastian.
Metodą prób i błędów doskonalił swoje umiejętności. Przez rok prowadził nawet własne studio fotograficzne, jednak koszty związane z działalnością gospodarczą zmusiły go do rezygnacji z tego przedsięwzięcia. Wciąż jednak fotografuje, wspomaga różnego rodzaju akcje charytatywne i nie ukrywa, że chciałby wrócić do zawodowego robienia zdjęć. Czeka na kogoś, kto da mu tę szansę, z pewnością wykorzysta ją w 100 procentach.

— Bardzo cieszę się z wygranej i przyznam, że nie miałem okazji wcześniej wygrać w tak dużym ogólnopolskim konkursie fotograficznym. Fotografuję z pasji. Lubię zatrzymywać chwile, by potem się nimi delektować. Lubię fotografować ludzi i przekazywać emocje na zdjęciach, które temu towarzyszą. Każdy ma w sobie swój świat, który uwielbiam uchwycić podczas robienia zdjęć — tak nasz rozmówca komentuje swoje zwycięstwo.

I dodaje: — Lubię dawać ludziom radość, zatrzymuję dla nich te chwile i nie chciałbym z tego zrezygnować. Samemu też miło wraca mi się do tych wspomnień, przeglądając później zdjęcia na komputerze. To naprawdę fajna sprawa.

— Jesteśmy dumni z fromborskich talentów, które doceniane są w wielkim świecie — tak władze Fromborka pogratulowały zwycięzcy.


Rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika

Już w styczniu 2023 roku rozpoczną się w naszym regionie obchody 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika. W ciągu kolejnych dwunastu miesięcy zaplanowano szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym.

— Rok 2023 ogłoszony zostanie Rokiem Mikołaja Kopernika. W 2023 przypada też 50. rocznica zakończenia „Operacji 1001 — Frombork”, wielkiej akcji Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1966-1973 podjętej dla uczczenia 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, której celem była odbudowa Fromborka — poważnie zniszczonego podczas II wojny światowej. Obchody tej rocznicy we Fromborku zostały zaplanowane na 12 sierpnia na zrewitalizowanym Placu Górników. Uroczyste otwarcie Placu Górników planowane jest podczas obchodów wraz z odsłonięciem odnowionej tablicy upamiętniającej „Operację 1001 – Frombork” — przekazuje Zbigniew Pietkiewicz, burmistrz Fromborka.

Zwycięskie zdjęcie przedstawia drogę przy Parku Astronomicznym dwa kilometry na południe od Wzgórza Katedralnego we Fromborku.
Obrazek w tresci

Lubię fotografować ludzi i przekazywać emocje na zdjęciach, które temu towarzyszą — mówi pan Sebastian.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci