Niedziela, 11 czerwca 2023. imieniny: Barnaby, Benedykta, Flory

Wraca zagrożenie ptasią grypą w woj. warmińsko-mazurskim. Elbląg objęty obostrzeniami

2022-12-29 12:21:21 (ost. akt: 2022-12-29 12:27:09)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W związku z sytuacją epizootyczną spowodowaną wysoce zjadliwą grypą ptaków u drobiu i dzikiego ptactwa wojewoda warmińsko - mazurski, wydał rozporządzenie.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, na którą podatny jest zarówno drób, jak i ptaki dzikie. Wystąpienie tej choroby powoduje ogromne straty gospodarcze.

W związku z faktem, iż w grudniu w całym kraju, w tym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nastąpiło znaczące pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w zakresie występowania zakażeń wirusami HPAI u drobiu, konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych działań w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się tej choroby u drobiu.

Nakazuje się utrzymywanie drobiu w zamknięciu na terenie: miasta Elbląg, powiatu elbląskiego, powiatu działdowskiego, powiatu iławskiego, powiatu nowomiejskiego, powiatu olsztyńskiego, miasta Olsztyn, powiatu ostródzkiego i powiatu piskiego.

W okresie od 7 do 18 grudnia br. wykryto 9 ognisk u drobiu: 3 w województwie opolskim, 1 w woj. kujawsko-pomorskim, 1 w woj. mazowieckim, 1 w woj. lubelskim, 1 w woj. łódzkim i 2 w woj. warmińsko-mazurskim. Od 1 grudnia stwierdzono również 6 ognisk HPAI u ptaków dzikich w woj. kujawsko- pomorskim, opolskim i pomorskim oraz 1 u ptaków utrzymywanych w niewoli w woj. pomorskim.