Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Żołnierz z Braniewa z medalem Wielkiego Szlema Komandosa

2023-01-07 15:49:01 (ost. akt: 2023-01-07 15:52:31)

Andrzej Ziober, żołnierz 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, zdobył Medal Wielkiego Szlema Komandosa. To trofeum, które zdobywają śmiałkowie rywalizujący w pięciu komandoskich imprezach biegowych organizowanych w Lublińcu, Słupsku i Warszawie.

Trzeba zdobyć pięć tradycyjnych medali, które zawodnikom wiesza się na szyi, aby zasłużyć na kolejny – przypinany do munduru.

Wielki Szlem Komandosa otwiera w styczniu ćwierćmaraton. W lutym poprzeczka jest zawieszana wyżej – zawodnicy w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym 10 kg pokonują dwukrotnie dłuższy dystans. Po półmaratonie w marcu biegacze również muszą wyruszyć na trasę w mundurze i wojskowych butach oraz z plecakiem. Tyle tylko, że 10-kilogramowy bagaż mogą zostawić po 20 km biegu, a po kolejnych 20 km mogą przebrać się w strój sportowy, by pokonać jeszcze 60 km. Po „ćwiartce”, „połówce” i „setce” trzeba jeszcze w ramach cyklu, w październiku, wystartować w Biegu o Nóż Komandosa, a w listopadzie w Maratonie Komandosa.


Wielki Szlem Komandosa organizowany jest od czterech lat. Organizatorem jest Wojskowy Klub Biegacza Meta. Wielki Szlem to niejedyne ekstremalne zawody, w jakich nasz reprezentant startował w 2022 roku. Andrzej Ziober, żołnierz 9 Braniewskiej Brygady, ma na swoim koncie także start w Biegu Morskiego Komandosa.