Rok wybitnego astronoma. Kopernik będzie uwieczniony na znaczku pocztowym

2023-01-12 13:43:12(ost. akt: 2023-07-03 21:18:19)

Autor zdjęcia: Archikatedra Frombork

Rozpoczął się Rok Kopernika. W najbliższym czasie czeka nas wiele wydarzeń związanych z postacią wielkiego astronoma.
Już w niedzielę 29 stycznia 2023 r. we Fromborku odbędzie się prezentacja okolicznościowego znaczka Poczty Polskiej, z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.
— Jedynym mającym dla nas wartość historyczną, zachowanym w katedrze obrazem Mikołaja Kopernika jest portret epitafijny — przekazuje Archikatedra we Fromborku.

I dodaje: — Epitafium Mikołaja Kopernika zawieszone jest na pierwszym filarze nawy północnej, naprzeciw ołtarza wczesnej mszy. Ufundowała je w 1735 r. kapituła fromborska. Nad płytą inskrypcyjną, w wieńcu z liści laurowych, umieszczony jest portret Astronoma. Wykonany techniką olejną na blasze miedzianej, posiada kształt owalny o wymiarach 44X53 cm. Artysta (nieznany dziś z imienia) wzorował się na wizerunkach Kopernika z dzieł Mikołaja Reussnera i Jakuba Boissarda z lat 1578— 1602. Popiersie astronoma ustawione jest prawie na wprost i lekko skierowane w prawą stronę. Twarz jest bez wyrazu, oczy zezowate, włosy spadają w gęstych puklach na ramiona. Kopernik ma dłonie złożone, ubrany jest w strój duchowny.
Obrazek w tresci