Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Ranking Wojewódzki Liceów. Szkoła z Elbląga tuż za podium

2023-01-12 14:57:04 (ost. akt: 2023-01-12 15:49:19)
II LO  znalazło się w czołówce najlepszych szkół z naszego regionu

II LO znalazło się w czołówce najlepszych szkół z naszego regionu

Autor zdjęcia: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu Aktualności i wydarzenia

Miesięcznik „Perspektywy” po raz 25 przygotował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Elbląskie licea daleko za podium. Stworzone zostały również rankingi wojewódzkie. Szkoła z Elbląga znalazła się w czołówce najlepszych szkół z naszego regionu.

W tegorocznym rankingu ogólnopolskim wzięto pod uwagę dane z 1360 liceów ogólnokształcących (z 2200 działających w kraju) i 1185 techników (z 1745), które spełniły tzw. kryterium wejścia oznaczające, że aby szkoła była brana pod uwagę w rankingu, maturę w maju 2022 r. musiało zdawać w niej minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki — czyli przedmiotów zdawanych obowiązkowo — były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Kapituła rankingu brała pod uwagę również sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Ranking nie uwzględnia wyników matury międzynarodowej.

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie – od lat jest w czołówce rankingu. W ubiegłym roku i dwa lata temu było na pierwszym miejscu, trzy lata temu na miejscu drugim: w 2019 r. – na pierwszym, w 2018 r. – na trzecim, w 2017 r. i w 2016 r. – na miejscu drugim, a w 2015 r. – na pierwszym.

II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka z Elbląga znalazło się dopiero na 175 miejscu, a I LO im. Juliusza Słowackiego zajmuje 533 pozycję tego rankingu.


Ranking Wojewódzki

W Rankingu Wojewódzkim Liceów 2023 z województwa warmińsko-mazurskiego wzięto pod uwagę 51 szkół. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu znalazło się tuż za podium i zajęło zaszczytne czwarte miejsce. Na trzynastej pozycji uplasowało się I LO im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. III LO im. Jana Pawła II zajęło w tym roku 36. pozycję, 37. miejsce należy do Niepublicznego LO Regent, a 38. do Publicznego LO Zakonu Pijarów.

Zgodnie z postanowieniem kapituły licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

W rankingu zostały uwzględnione też wyniki 45 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, z części pisemnej egzaminu zawodowego lub/i były finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2021/2022 oraz 17 międzynarodowych olimpiad, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół średnich.

Ranking techników
Jeżeli chodzi o regionalny ranking techników, dobre 5. miejsce przypadło Zespołowi Szkół Mechanicznych w Elblągu. 14. pozycję zajmuje za to Technikum im. Flagi Polski (Technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących). Elbląski Zespół Szkół Gospodarczych uplasował się w tegorocznym plebiscycie na 34. miejscu. Jeżeli jednak chodzi o ranking ogólnopolski, nasze technika nie wypadają już tak dobrze. ZSM w Elblągu zajmuje w nim 265. pozycję.