Niedziela, 11 czerwca 2023. imieniny: Barnaby, Benedykta, Flory

W Elblągu otworzono Elbląskie Centrum Eksperymentu, czyli Centrum Nauki Kopernik po elbląsku [ZDJĘCIA]

2023-01-18 14:03:38 (ost. akt: 2023-01-18 15:54:31)

Kołyska Newtona, skaner postaci, urządzenie do pomiaru czasu reakcji, rower wytwarzający energię elektryczną, czyli Centrum Nauki Kopernik po elbląsku. Z Elbląskiego Centrum Eksperymentu będą mogli korzystać uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Elbląska Szkoła Eksperymentu to projekt realizowany przez elbląski samorząd polegający na stworzeniu Elbląskiego Centrum Eksperymentu oraz doposażeniu czterech elbląskich liceów w wysoko wyspecjalizowane pracownie biologiczne, chemiczne i matematyczne. Dzięki niemu stworzono specjalne miejsce do tego, aby można było przeprowadzać lekcje z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych w warunkach eksperymentalnych.

Elbląskie Centrum Eksperymentu zostało umiejscowione w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Rawskiej. We wtorek 18 stycznia nastąpiło jego uroczyste otwarcie. W projekcie uczestniczy łącznie 645 uczniów, 30 nauczycieli, oraz 60 rodziców bądź opiekunów uczniów.

Elbląskie Centrum Eksperymentu to międzyszkolna pracownia wyposażona w 17 stanowisk interaktywnych pozwalających uczniom doświadczać i uczyć się metodą eksperymentu. Uczniowie znajdą tu m.in. kołyskę Newtona, skaner postaci, urządzenie do pomiaru czasu reakcji, harfę laserową, rurę Kundyta, elektrownię wodną, mapę hipsometryczną i światłowody. Będą mogli poznać prawo Bernoulliego, dowiedzieć się, ile lat mają ich uszy, usłyszeć dźwięk w próżni i obliczyć zużycie energii elektrycznej.

— To takie nasze Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie mogą zatrzymać kroplę wody w powietrzu, wytworzyć prąd, jadąc na rowerze czy też zeskanować i wydrukować w 3D swoje popiersie. Cieszę się, że samorząd tworzy odpowiednie warunki do tego, aby młodzież mogła się jak najlepiej kształcić i poprzez eksperyment i prawa fizyki czy matematyki — które niekoniecznie są zrozumiale — poznawać je od podszewki i pogłębiać swoją wiedzę — powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Koszt realizacji projektu to prawie 4,5 mln zł, częściowo sfinansowany ze środków UE.