Andrzej Śliwka: Wystarczy usiąść do stołu i rozmawiać. Wiceminister aktywów państwowych opublikował projekt listu intencyjnego w sprawie portu w Elblągu

2023-01-19 09:58:12(ost. akt: 2023-01-19 10:12:48)

Autor zdjęcia: MAP

Na czwartek 19 stycznia 2023 zaplanowano w Elblągu nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. Radni mieli zagłosować za podjęciem uchwały o apelu do wiceministra aktywów państwowych o udostępnienie treści projektu listu intencyjnego w sprawie przyszłości portu w Elblągu, który wpłynął do władz miasta, ale jego treść pozostawała niejawna. Jeszcze przed zaplanowaną sesją wiceminister aktywów państwowych opublikował treść pisma, zaznaczając: —To powinno nas wszystkich łączyć. Temu ma służyć budowa IV portu RP
Ciężko zrozumieć, dlaczego ta sprawa ma dziś stać się przedmiotem kolejnej politycznej przepychanki podczas sesji Rady Miasta. Nie trzeba zwoływać nadzwyczajnej sesji na koszt elblążan, aby wnioskować o zmiany w projekcie listu intencyjnego, wystarczy usiąść do stołu i rozmawiać. O co gorąco apeluję do Pana Prezydenta — napisał w swoich mediach społecznościowych wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

— Wystarczy pokazać dobrą wolę oraz chcieć rozwoju Elbląga i naszego regionu. Szukanie problemów tam, gdzie ich nie ma, dorabianie niepotrzebnych teorii i intencji jest zwykłą stratą czasu, przede wszystkim dla miasta i jego mieszkańców — podkreśla Andrzej Śliwka.

— Od ponad 7 miesięcy proponujemy wsparcie mogące sięgnąć nawet 100 milionów złotych na rozwój elbląskiego portu. Umożliwiłoby to dokończenie niezbędnych inwestycji, a także przyczyniłoby się do tego, że port w Elblągu stałby się motorem napędowym rozwoju w całym regionie — przekazuje wiceminister aktywów państwowych.

I dodaje: — Wszyscy wiemy, że elbląski port jest niedoinwestowany, miasto nie ma środków na rozwój i pełne wykorzystanie potencjału portu, Elbląg nie dostanie środków marszałkowskich z RPO na sfinansowanie inwestycji — taka jest decyzja KE. Największe i najlepiej prosperujące porty w Polsce są państwowe, łatwiejsze jest znalezienie finansowania inwestycji w porcie państwowym niż samorządowym. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wreszcie ruszyli z działaniami. Dla dobra Elbląga i całego regionu.

— Zamieszczam projekt listu intencyjnego, który u Pana Prezydenta budzi takie niezdrowe emocje. Mam nadzieję, że pozwoli uzyskać to ostateczne uwagi do niego, na które czekamy od ponad miesiąca — podsumował Andrzej Śliwka, publikując treść pisma, które trafiło do Witolda Wróblewskiego.