Konkurs "Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa"

2023-01-19 18:48:47(ost. akt: 2023-01-19 16:55:27)
Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie "Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa", dedykowanym zarówno najmłodszym – w wieku przedszkolnym, jak i starszej młodzieży szkolnej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie "Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa", dedykowanym zarówno najmłodszym – w wieku przedszkolnym, jak i starszej młodzieży szkolnej.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie "Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa" zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i młodzież szkolną.
Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego zdumiewa do dziś. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Żołnierze licznych organizacji niepodległościowych zmuszeni do walki o wolną i suwerenną Polskę, także w okresie po zakończeniu II wojny światowej, pozostali wierni Ojczyźnie do końca. Na ołtarzu Jej wolności składali ofiarę swojego zdrowia i życia, walcząc z sowieckim terrorem i zniewoleniem realizowanym przez Rosjan oraz ich polskich akolitów. Opór polskiego społeczeństwa, bardzo często oddolny, był odruchem samoobrony przed bestialstwem i barbarzyństwem komunistycznego totalitaryzmu.

Na okoliczność olbrzymiego wysiłku, jakim była osamotniona walka, zostało ustanowione święto – 1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do grona ostatnich straceńców, próbujących walczyć o suwerenność Polski, należał ppor. Henryk Wieliczko ps. „Lufa”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie "Szlakiem szwadronu ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa", dedykowanym zarówno najmłodszym – w wieku przedszkolnym, jak i starszej młodzieży szkolnej. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego Dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii. Współorganizatorem konkursu jest 4.
Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Fundacja Non Notus z Mielca, która wspólnie ze stowarzyszeniem będzie realizowała budowę pomnika poświęconego żołnierzom kresowej konspiracji okresu powojennego.

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Mariusza Błaszczaka - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Andrzeja Śliwki - Ministra Aktywów Państwowych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów politycznych PRL, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacji Łączka. Patronat medialny – TVP Historia, Dziennik Elbląski.

Wystawa prac konkursowych oraz wręczenie nagród odbędzie się w dn. 18 marca 2023 roku podczas uroczystości nadania tradycji, oraz imienia 43. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Braniewie. Szczegóły w regulaminie.