W kominie zapaliła się sadza. Strażacy apelują o rozwagę

2023-01-23 09:06:11(ost. akt: 2023-01-23 09:08:53)

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

W niedzielę 22 stycznia strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażacy z jednostki OSP Gronowo interweniowali w miejscowości Podleśne gm. Braniewo. W jednym z budynków doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym.
Do zdarzenia doszło na terenie gm. Podleśne. W działaniach wykorzystana została również autodrabina pożarnicza SD 37. Po kilkudziesięciu minutach pożar został ugaszony.

Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia i kontroli przewodów kominowych. I nie chodzi tu o walory estetyczne, a o bezpieczeństwo. Zapalenie się sadzy w kominie to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów budynków w okresie grzewczym.

Należy pamiętać, że każdy pożar sadzy niszczy komin. Powstająca wtedy wysoka temperatura powoduje wykruszanie spoin między cegłami i w konsekwencji rozszczelnienia przewodu kominowego. To z kolei może powodować przedostawanie się dymu i trujących gazów (w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla – czad) do pomieszczeń mieszkalnych zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu.

Zadbaj o własne bezpieczeństwo!

PSP Braniewo