Holenderskie media: Polska niesie największy ciężar wynikający z sąsiedztwa z Ukrainą i Rosją

2023-01-26 16:34:13(ost. akt: 2023-01-26 16:38:51)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP/EPA Sasha Steinbach

Polska jest jedynym członkiem NATO i UE, graniczącym zarówno z Rosją, jak i Ukrainą, i niesie wynikający z obecnej sytuacji wojennej największy ciężar - napisał w poniedziałek holenderski dziennik „NRC”. Gazeta przypomina, że Polska przyjęła ponad 1,5 mln uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
Rosyjska inwazja na Ukrainę pozostawia ślady w całej Europie, ale to właśnie Polska odczuwa jej ciężar w największym stopniu - ocenia "NRC".

Dziennik opisuje także negatywne konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej regionu leżącego przy granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

„Przed inwazją mieliśmy doskonałe relacje z Kaliningradem” – powiedział wójt gminy Braniewo Jakub Bornus, cytowany przez "NRC". Jak zaznacza gazeta, samorządowiec rozumie i popiera decyzję rządu o zerwaniu wszelkich więzi z Rosją, wskazuje jednak, że region płaci wysoką cenę solidarności z Ukrainą, a „ból ekonomiczny” jest odczuwany niemal w każdym sklepie w okolicy.

"NRC" przypomina, że po przystąpieniu Polski do NATO w 1999 roku Rosja mocno uzbroiła obwód kaliningradzki. „Zainstalowano tam systemy rakietowe Iskander, które mogą zostać wyposażone w głowice atomowe i w zasięgu których znajduje się wiele europejskich stolic” – czytamy w holenderskim dzienniku.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
apa/ ap/