Czwartek, 30 marca 2023. imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Wyspa Estyjska. Zobacz, jak powstawała sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym [VIDEO, ZDJĘCIA]

2023-02-01 17:30:12 (ost. akt: 2023-02-01 16:35:11)
Wyspa Estyjska to część pierwszego etapu zadania realizowanego pod nazwą „Budowa nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”

Wyspa Estyjska to część pierwszego etapu zadania realizowanego pod nazwą „Budowa nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”

Autor zdjęcia: Grupa NDI

Najważniejsze i najbardziej skomplikowane prace już zostały wykonane, ale wypełnianie Wyspy Estyjskiej potrwa jeszcze przez wiele lat. Jak powstawała i jakie były najtrudniejsze wyzwania podczas budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym?

Jej nazwę poznaliśmy jeszcze w roku 2020 — Estyjska — tak zagłosowali internauci. Ogólnopolski konkurs na nazwę dla wyspy na Zalewie Wiślanym ogłosiło — przypomnijmy — Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Swoje propozycje mogli zgłaszać wszyscy chętni, kolejnym etapem było wyłonienie pięciu propozycji i głosowanie, które zadecydowało o tym, jak ostatecznie nazywać się będzie wyspa. Propozycje były następujące: Bursztynowa, Estyjska, Brajana Chlebowskiego, Rukwiel i Wodniczka. Na zwycięską nazwę oddano 9984 głosy.

O tym, jak powstawała Wyspa Estyjska przeczytacie w najbliższym wydaniu Dziennika Elbląskiego, tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które robią ogromne wrażenie i zapoznaniem się z video, w którym wykonawcy zadania przybliżają proces powstawania sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym,

Film dostępny jest TUTAJ.