30 lat temu zginęła doktor Ola. Biskup elbląski o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego Aleksandry Gabrysiak

2023-02-02 16:45:51(ost. akt: 2023-02-06 20:22:37)
Aleksandra Gabrysiak miała niezwykły dar odnajdywania ludzi, którzy sięgali dna i potrzebowali pomocy nie tylko tej medycznej

Aleksandra Gabrysiak miała niezwykły dar odnajdywania ludzi, którzy sięgali dna i potrzebowali pomocy nie tylko tej medycznej

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Przyjaciół dr Oli

W tym roku, a dokładnie 6 lutego, minęło 30 lat od dnia, w którym doktor Aleksandra Gabrysiak została zamordowana. Zginęła w swoim mieszkaniu, razem z przybraną córką, od ciosów nożem, które zadał Zbigniew B. Biskup elbląski Jacek Jezierski poinformował w rocznicę śmierci lekarki o rozpoczęciu procesu jej beatyfikacji.
Wiadomość o tym tragicznym zdarzeniu wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Elbląga. 6 lutego 1993 roku Zbigniew B. odebrał dwa życia, zabił Aleksandrę Gabrysiak i jej przybraną córkę, Marię. Morderca w chwili popełniania zbrodni miał zaledwie 19 lat.

Doktor Ola znała swojego oprawcę, udzieliła Zbigniewowi B. pomocy, gdy ten trafił pod jej skrzydła wprost z więziennej celi. Był częstym gościem w jej domu. Zbigniew B.

Co kierowało zabójcą? Tego nie wiadomo do dziś. Podobno zadurzył się w Marii, ale podczas rozprawy twierdził, że w dniu tragicznych zdarzeń był pijany. I to na alkohol zrzucił winę.

Aleksandra Gabrysiak miała niezwykły dar odnajdywania ludzi, którzy sięgali dna i potrzebowali pomocy nie tylko tej medycznej. Ratowała życie nienarodzonym, godziła zwaśnione małżeństwa, ratowała samobójców, pomagała odnajdywać sens życia. To ona wędrowała na dworzec i pomagała bezdomnym, narkomanom i chorym na AIDS, opiekowała się samotnymi matkami odrzuconymi przez swoje rodziny, zwracała się do więźniów.

Wiadomość o śmierci doktor Oli zszokowała jej współpracowników, przyjaciół, a także całą opinię publiczną. W pogrzebie obu kobiet uczestniczyło wielu elblążan, którzy tłumnie przybyli je pożegnać. Na budynku, w którym mieszkała, umieszczono pamiątkową tablicę. Dziś elbląskie imię Aleksandry Gabrysiak nosi elbląskie hospicjum.

W tym roku od tragicznej śmierci Aleksandry Gabrysiak minie 30 lat. W związku z rocznicą zaplanowano szereg uroczystości w Gdańsku, Sopocie i Elblągu.

Podczas mszy świętej odprawionej w Hospicjum Elbląskim im. Aleksandry Gabrysiak biskup elbląski Jacek Jezierski poinformował, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki.

— Aleksandra Gabrysiak wykonywała swoją pracę bardzo starannie i dynamicznie. Była aktywna. Wychodziła naprzeciw swoim pacjentom, w pewnym sensie ich poszukiwała — mówił biskup Jezierski i przypominał o działalności lekarki m.in. tej dotyczącej pomocy osobom uzależnionym.

Biskup elbląski Jacek Jezierski poinformował , że 5 lutego podjął decyzję o rozpoczęciu sprawy Aleksandry Gabrysiak w formie procesu o beatyfikację.