Kiedy zacząć naukę programowania? Już! Zapisz dziecko na bezpłatne warsztaty w Elblągu

2023-02-07 19:00:00(ost. akt: 2023-02-07 15:20:07)

Autor zdjęcia: Giganci Programowania Elbląg

Mikołaj Olszewski, programista z Elbląga, już od pierwszej edycji inicjatywy „Szkoła z Gigantami” prowadzi webinary dla uczniów. Jak przyznaje, młodzież stoi dziś przed wielką szansą, a zajęcia z programowania uczą… nie tylko programowania.
KODUJ Z GIGANTAMI

Moja pierwsza styczność z programowaniem? Z tego, co pamiętam, było to na jednej z lekcji informatyki w szkole średniej, były to jednak zupełne podstawy. Naukę zaawansowanego programowania rozpocząłem dopiero na pierwszym roku studiów — wspomina Mikołaj Olszewski.

Programista z Elbląga podkreśla, że dziś dzieci i młodzież mają dużo większe możliwości.
— Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu programowanie poznawało się dopiero w trakcie studiów kierunków informatycznych. Obecnie, korzystając z najnowszych technologii oraz różnorodnych środowisk programistycznych, przygotowanych nawet dla najmłodszych, podstawy programowania mogą poznać nawet dzieci pierwszych klas szkoły podstawowej, jednocześnie rozwijając przy tym szereg innych umiejętności — mówi programista.

Bo — jak się okazuje — programowanie uczy nie tylko programowania.
— To nie tylko umiejętności z zakresu pisania kodu, ale też nauka logicznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego i dobry trening cierpliwości. Korzyści płynących z nauki programowania jest wiele. Pomogą nie tylko w przyszłej pracy, bo przydatne będą już na etapie rozwoju dziecka i podczas nauki w szkole — wyjaśnia Mikołaj Olszewski.

„Giganci Programowania” mieszczą się w Elblągu przy ul. Hetmańskiej, na co dzień prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: 7-9, 10-12 i 13-18 lat.

Jeszcze w lutym dzieci z Elbląga mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach organizowanych w ramach akcji „Koduj z Gigantami”, która w Polsce odbywa się w tym roku po raz dwunasty, a w Elblągu po raz szósty.

Fot. archiwum prywatne

— Zajęcia, które odbędą się w dniach 11-12 lutego w Elblągu, będą zupełnie darmowe. Zapisy już trwają, polecam wszystkim rodzicom zajrzeć na stronę internetową www.kodujzgigantami.pl, gdzie znaleźć można wszelkie szczegóły — poleca Mikołaj Olszewski.


W jakim wieku zacząć naukę programowania? Od czego najlepiej zacząć naukę programowania?
— Warsztaty, które prowadzimy, dostosowane są do wieku i umiejętności uczestników. Stawiamy na naukę połączoną z dobrą zabawą, szczególnie wśród najmłodszych uczestników. Programujemy własne gry lub poznajemy od podszewki te, które są obecnie popularne wśród młodzieży. Nieco starszym uczestnikom przedstawiamy tekstowe języki programowania, dzięki którym osiągnąć możemy o wiele więcej — informuje nasz rozmówca.

Jak przyznaje Mikołaj Olszewski, programista to nadal zawód przyszłości.
— Cały czas potrzeba programistów na rynku pracy i cały czas ich brakuje, jednak nie sama znajomość języka czyni z człowieka programistę. Dopiero połączenie tej znajomości z umiejętnością logicznego, analitycznego, a czasem nawet wielowątkowego myślenia jest przepisem na sukces. Mając więc na uwadze to, że uczniowie mogą rozwijać te umiejętności już od najmłodszych lat, można stwierdzić, że czeka ich pewna przyszłość na rynku pracy — stwierdza programista.

I dodaje: — Warto wspomnieć, że na tle innych narodowości polscy programiści wypadają bardzo dobrze. Nawet w firmach zagranicznych, kiedy pracownicy słyszą, że będą pracować z polskimi programistami, wiedzą, że będzie to owocna współpraca.
— Razem z umiejętnościami z zakresu programowania polecam również szlifować język angielski — takie połączenie daje tak naprawdę możliwość pracy dla różnych firm, i to z każdego miejsca na świecie — podsumowuje Mikołaj Olszewski.

Programowanie w świecie retro gier

„Koduj z Gigantami” to ogólnopolska akcja bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży, która swoim zasięgiem od kilku edycji obejmuje również Elbląg.

— Wszystko zaczęło się od 50 uczniów w Warszawie, a obecnie w akcji biorą udział dziesiątki tysięcy uczestników z całej Polski, a także młodzi fani kodowania w ponad 10 państwach na świecie. Z edycji na edycję rośnie liczba uczestników oraz miejsc, w których odbywają się warsztaty, ale idea wydarzenia wciąż pozostaje ta sama — chcemy pokazać, że programowanie nie ma granic. Przygodę z programowaniem może zacząć każdy, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania — mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia i co-founder szkoły Giganci Programowania.

Tym razem organizatorzy zabiorą uczestników w prawdziwą podróż w czasie.
— Środowiska i języki programowania takie jak np. Minecraft Education Edition, Scratch, Visual Studio, Python, C# i C++ zabiorą dzieci i młodzież w podróż do świata gier komputerowych ich rodziców. Ucząc się skryptów i podstaw programowania, dowiedzą się, jak nadać starym grom i programom nowe życie — informują organizatorzy warsztatów.

— Każda edycja „Koduj z Gigantami” ma swój motyw przewodni. Co kryje się pod nazwą tej obecnej? Przyjdź na zajęcia i razem z nami odkoduj Retroprogramowanie! — zaprasza Dawid Leśniakiewicz.

„Dziennik Elbląski” jest patronem medialnym akcji „Koduj z Gigantami”.


Warsztaty w Elblągu będą odbywały się za darmo w terminach 11-12 lutego 2023 w szkole Gigantów Programowania przy ul. Hetmańskiej 15 lok. C. Czas trwania pojedynczego warsztatu to 90 minut. Każdego dnia będzie odbywać po 5 warsztatów. Zajęcia będą prowadzone w 3 grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat i 13-18 lat. Maksymalny rozmiar grupy to 12 osób. Zapisy na www.kodujzgigantami.pl.