Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Jakich witamin brakuje nam zimą najbardziej ?

2023-02-11 15:01:21 (ost. akt: 2023-02-11 15:01:48) Artykuł sponsorowany

Zima to czas, w którym nasz organizm jest szczególnie narażony na niedobory witamin. W miesiącach zimowych nasza dieta często jest uboga w świeże warzywa i owoce, a słabe nasłonecznienie utrudnia produkcję witaminy D.

Warto więc zwrócić uwagę na następujące witaminy, których niedobór jest szczególnie powszechny w okresie zimowym.
Dlaczego witamina C jest tak potrzebna
Witamina C – jest niezbędna do prawidłowej produkcji kolagenu, który jest potrzebny do utrzymania zdrowej skóry, kości i stawów. Witamina C także pomaga w walce z infekcjami i wzmacnia układ immunologiczny. W zimie nasz organizm jest bardziej narażony na infekcje, dlatego ważne jest, aby dostarczać mu wystarczającą ilość witaminy C. Źródła witaminy C to m.in. papryka, kiwi, pomarańcze i truskawki więcej na esomed.

Mało słońca - mało witaminy D
Witamina D – jest niezbędna do utrzymania zdrowej kości i zębów. W zimie, gdy nasłonecznienie jest słabe, nasz organizm może mieć trudności z produkcją witaminy D. Witamina D może być również dostarczana z pożywienia, takiego jak tłuste ryby, jaja i produkty mleczne.
Witamina E tarczą przeciwko wolnym rodnikom
Witamina E – jest ważna dla zdrowia skóry i włosów. Witamina E jest także silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Źródła witaminy E to m.in. oleje roślinne, orzechy i nasiona.

Witamina B-12 na nerwy
Witamina B12 – jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Witamina B12 jest obecna głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby i jaja. Osoby, które są wegetarianami lub weganami, powinny zwróć szczególną uwagę na dostarczanie sobie odpowiedniej ilości witaminy B12, ponieważ jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia i uszkodzenie układu nerwowego.

Witamina A – jest ważna dla zdrowego wzroku, skóry i układu odpornościowego. Witamina A jest obecna w wielu produktach, w tym wątróbce, serach, jajach i pomidorach. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju komórek naszego ciała, do prawidłowej reprodukcji i funkcji płodności oraz wspomaga syntezę białek, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego organizmu esomed.pl/roszponka-witaminy/
W zimie ważne jest, aby dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin, aby utrzymać zdrowie i witalność. Możemy to zrobić poprzez zdrowe i zrównoważone jedzenie, suplementy diety i regularne aktywności fizyczne. Pamiętajmy, że witaminy są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a ich niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego dbajmy o odpowiednie dostarczanie sobie witamin, zwłaszcza w okresie zimowym.