Milejewo: Zderzenie dwóch samochodów osobowych. Żołnierze WOT z Braniewa udzielili pomocy poszkodowanym [ZDJĘCIA]

2023-02-20 11:44:36(ost. akt: 2023-02-20 11:57:14)
Do wypadku doszło na drodze nr 504

Do wypadku doszło na drodze nr 504

Autor zdjęcia: 43blp

Na drodze z Milejewa do Braniewa (powiat elbląski) zderzyły się ze sobą dwa samochody osobowe. Jechało nimi łącznie sześć osób. Pierwszej pomocy poszkodowanym udzielili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, którzy jechali na służbę.
Na śliskiej drodze, po nocnych opadach mokrego śniegu, czołowo zderzyły się ze sobą Renault Laguna i Opel Meriva. Laguną jechało pięciu żołnierzy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, Oplem podróżował starszy mężczyzna. Jeszcze przed przybyciem służb ratowniczych pierwszej pomocy poszkodowanym udzielili żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

— W trakcie przemieszczania się drogą nr 504 wraz ze st. szer. Pawłem Stackiewiczem najechaliśmy na wypadek samochodowy — relacjonuje por. Paweł Sielski. — W wyniku zderzenia czołowego dwóch samochodów ucierpiało co najmniej pięciu z sześciu pasażerów. St. szer. Paweł Stackiewicz zabezpieczył miejsce zdarzenia, aby zapewnić bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, a ja w tym czasie rozpocząłem udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym — dodaje por. Paweł Sielski.

Z relacji żołnierzy wynika, że mężczyzna podróżujący Oplem doznał najprawdopodobniej złamania nogi, która została uszkodzona przez zakleszczone elementy wnętrza pojazdu. Jeden z podróżujących Renault w wyniku uderzenia o słupek boczny pojazdu doznał urazu głowy oraz krwotoku, który został zaopatrzony. Drugi z pasażerów Renault uskarżał się na silny ból pleców – dlatego też z obawy o możliwy uraz kręgosłupa został zabezpieczony bez zmiany ułożenia ciała do czasu przyjazdu służ ratunkowych. W czasie udzielania pierwszej pomocy na miejsce docierali kolejni kierowcy, którzy angażowali się w udzielanie pomocy poszkodowanym. Zorganizowano folie NRC i koce, aby uchronić poszkodowanych w wypadku przed wychłodzeniem organizmu

Jak dodaje żołnierz braniewskiego batalionu, wszyscy uczestnicy zdarzenia byli przytomni, ze wszystkimi był kontakt. Rannych przejęły służby ratownicze, a żołnierze WOT udali się do jednostki.

Obowiązkiem każdej osoby jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach. Warto jednak podkreślić, że wszyscy żołnierze regularnie się szkolą z zasad udzielania pierwszej pomocy, stąd potrafią profesjonalnie działań, bez względu na sytuację. Wielu żołnierzy posiada również ukończone kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy, tym samym mogą oni nawet w razie bardzo groźnych zdarzeń fachowo zaopatrzyć rannych.

43blp