Elbląg: Władze miasta nie rezygnują z budowy tężni solankowej w parku Traugutta. Ogłoszono drugi przetarg na realizację tej inwestycji

2023-02-21 11:18:25(ost. akt: 2023-02-21 22:01:09)
Wizualizacja tężni solankowej zaproponowana przez Urząd Miejski w Elblągu.

Wizualizacja tężni solankowej zaproponowana przez Urząd Miejski w Elblągu.

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Tężnie solankowe ulokowane w przestrzeni miejskiej stają się coraz bardziej popularne. Tak jak kiedyś budowano fontanny w centrum miast, by ożywić ich krajobraz, tak ostatnio buduje się tężnie. Zdaje się, że władze Elbląga również chcą iść z duchem czasu i nie rezygnują z budowy tężni solankowej w parku Traugutta. Właśnie ogłoszono kolejny przetarg, aby wyłonić wykonawcę omawianej inwestycji.
Pod koniec listopada ubiegłego roku — przypomnijmy — władze Elbląga ogłosiły przetarg na budowę tężni solankowej w parku Traugtta. W budżecie na 2023 zabezpieczono 480,5 tys. zł na realizację tej inwestycji. W odpowiedzi na ogłoszony przetarg wpłynęły dwie oferty. Jednak obie oferty były niezgodne z warunkami zawartymi w ogłoszeniu przetargowym. Oferenci nie uwzględnili i nie wycenili pewnych elementów zamówienia. Jednak władze miasta nie chcą zrezygnować z tego przedsięwzięcia. Właśnie ogłoszono kolejny przetarg, aby wyłonić wykonawcę omawianej inwestycji. Zainteresowane firmy swoje oferty mogą składać do 7 marca do godz. 9.30.

Tężnia solankowa ma mieć formę drewnianej altany i posiadać elektryczne przyłącze. W projekcie przewiduje się też budowę prowadzącej do niej ścieżki wraz z oświetleniem. W obrębie tężni mają stanąć ławki parkowe, kosze na śmieci i latarnie. Wykonawca inwestycji będzie musiał też naprawić tereny zielone, które mogą zostać uszkodzone w trakcie realizacji przedsięwzięcia.

Przypomnijmy — w grudniu 2021 Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej opowiedział o dwóch swoich propozycjach do budżetu Elbląga na 2022 rok. Były to budowa tężni solankowej i stworzenie minifigurek Piekarczyka.

— Zależy nam na tym, by wprowadzać w życie takie projekty, które służą mieszkańcom, a przede wszystkim ich bezpieczeństwu i zdrowiu — mówiła wówczas Małgorzata Adamowicz.

I wyjaśniała: — Korzystanie z tężni solankowej ma duży wpływ na nasze samopoczucie, ale pomaga też przy chorobach układu krwionośnego czy oddechowego, jest też niezwykle pomocne dla osób, które przebyły COVID-19. Dzięki temu projektowi będzie można przyjść, pooddychać świeżą solanką i wzmocnić swoje zdrowie.

W pierwotnym zamyśle tężnia solankowa miała zostać ulokowana przy ul. Giermków, później w Bażantarni. Na drugą proponowaną lokalizację nie zgodziła się Dyrekcja Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.