Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie. Kalendarz imprez

2023-02-23 17:30:23(ost. akt: 2023-02-23 15:48:01)
We Fromborku można poznać "Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii"

We Fromborku można poznać "Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii"

Autor zdjęcia: Joanna Kowalska

CO: Spotkanie miłośników starej fotografii
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 27 lutego

W poniedziałek 27 lutego na 15:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza na kolejne spotkanie Miłośników Starej Fotografii. — Posiadasz stare fotografie rodzinne, miasta? Przynieś je ze sobą! Opowiedz nam swoją historię! — zachęca Biblioteka. Spotkanie odbędzie się w czytelni dla dorosłych MBP.

CO: Depresja: fakty i mity
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 1 marca

Miejska Biblioteka Publiczna razem z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna w Braniewie zapraszają na spotkanie z panem Szymonem Kaźmierczakiem pod nazwą „Depresja- fakty i mity”, organizowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Spotkanie odbędzie się już 1 marca o 11:00 w czytelni dla dorosłych MBP.

CO: Spotkanie autorskie z Aleksandrą Dobies
GDZIE: Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku
KIEDY: 3 marca

W dniu 03.03.2023 r. o godz.17:30 w siedzibie CKB we Fromborku odbędzie się spotkanie autorskie z Aleksandrą Dobies, autorką książki pt. "Uroczysko". Autorka za swoją twórczość otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” oraz Nagrodę „Wawrzyn Czytelników”; jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna „Talent Roku Olsztyna 2021”. Jej książka "Uroczysko" to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, opowiadająca o świecie, w którym nic nie jest do końca oczywiste i w którym dawne wierzenia przeplatają się z rzeczywistością.

CO: Klub Podróżnika
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 7 marca

"Filipiny — kraj słońca i trzech gwiazd" — pod takim hasłem 7 marca o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie odbędzie się spotkanie z o. Pawłem Stadnikiem, svd. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Klub Podróżnika".

CO: Spotkanie autorskie z Waldemarem Kontewiczem
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 9 marca

Waldemar Kontewicz to pisarz, poeta i tłumacz, dwukrotny finalista Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Urodził się w Braniewie, obecnie mieszka w Kanadzie. Spotkanie autorskie z Waldemarem Kontewiczem odbędzie się już 9 marca o godzinie 17:00 w czytelni dla dorosłych.

CO: Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii
GDZIE: Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku
KIEDY: do połowy marca

Wystawa przedstawia tradycje związane z zaślubinami pochodzące z regionu Warmii i Mazur. Ślub i wesele w kulturze ludowej były jednymi z najważniejszych wydarzeń rodzinnych i społecznych. To czas, w którym młodzi członkowie społeczności osiągali dojrzałość, przechodząc przez poszczególne etapy — zamknięcie jednego i ponowne „narodziny” w kolejnym. Prezentowana wystawa przybliża ten niezwykły świat i jest doskonałą możliwością poznania dziedzictwa niematerialnego Warmii. Na planszach znajdziemy opisy: poszczególnych etapów zaślubin, strojów, prezentów, zabobonów i przekonań związanych z tym wyjątkowym dniem, a także słownik weselnych terminów w gwarze warmińskiej.
Ilustracje do wystawy wykonała Vera Kobylinska, szatą graficzną zajęła się Klaudia Majek. Wystawę przygotowała Izabela Treutle w ramach realizacji stypendium artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rozmowa z autorką wystawy na stronach 12-13.

CO: Warsztaty „Antropologia wizualna”
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: 25 marca

Zapraszamy wszystkich pasjonatów fotografii na kolejne warsztaty z cyklu ABC Fotoreportażu w sobotę 25 marca 2023 r. do Wozowni Sztuk we Fromborku. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie tematowi antropologii wizualnej. O tym, czym ona jest, opowie nasz ekspert Grzegorz „Vado” Wadowski. Na popołudniową część warsztatów przygotujcie aparaty, ponieważ wybierzemy się na spacer po Fromborku, aby ćwiczyć fotografię uliczną z cenioną olsztyńską fotografką Karoliną „Kają” Hrynek — przekazują organizatorzy. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy poprzez stronę internetową: muzeumfrombork.pl.