Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego rozdzielił 450 tys. zł na ratownictwo wodne. 66 tys. zł trafi do Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

2023-03-01 17:18:39(ost. akt: 2023-07-03 16:03:53)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego rozdzielił 450 tys. zł dla organizacji zajmujących się bezpieczeństwem nad wodą. Przekazane pieniądze nie są wystarczające, w ocenie marszałka Gustawa Brzezina funkcjonowanie służb ratownictwa wodnego wymaga zabezpieczeń systemowych, co najmniej na takim poziomie, jaki mają strażacy ochotnicy.
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podzielił 450 tys. zł pomiędzy organizacje zajmujące się ratownictwem wodnym na Warmii i Mazurach. Pieniądze te nie zabezpieczają w pełni funkcjonowania ratowników, każda z organizacji szuka dofinansowania w instytucjach rządowych i biznesie.

— Sprawa funkcjonowania służb ratownictwa wodnego wymaga zabezpieczeń systemowych, co najmniej na takim poziomie, jaki mają strażacy ochotnicy. Póki co samorząd województwa wspiera nasze organizacje jak może i zachęca także samorządy lokalne, aby czuły potrzebę zapewnienia ochrony nad swoimi akwenami — powiedział marszałek Brzezin na przekazywaniu przedstawicielom organizacji pieniędzy.

W tym roku najwyższe wsparcie od samorządu województwa, 141 tys. zł otrzymało Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Giżycku otrzymało 135 tys. zł. Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Elblągu dostało 66 tys. zł dofinansowania, a Mazurska Służba Ratownicza z siedzibą w Okartowie - 35 tys. zł. Ochotnicza Straż Pożarna w Szeligach – Jednostka Ratownictwa Wodnego dostała 40 tys. zł na "zapewnienie bezpieczeństwa na akwenach wodnych powiatu ełckiego w roku 2023". Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych "Podwodnik" z siedzibą w Strzelnikach k. Orzysza otrzymała 33 tys. zł.

Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1975 roku. Ma status organizacji pożytku publicznego. Głównym celem stowarzyszenia jest upowszechnienie umiejętności pływania, ochrona ludności nad wodami, upowszechnienie proekologicznego stylu życia. Ratownicy i instruktorzy elbląskiego WOPR-u przez cały rok zajmują się działalnością, prowadząc pogadanki, prelekcje na temat bezpieczeństwa nad wodami i ekologii wód, warsztaty z reanimacji i zasad udzielania pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz konkursy o bezpieczeństwie i ochronie środowiska wodnego. Głównym celem prowadzonych szkoleń ma być zmniejszenie liczby utonięć, a przede wszystkim edukacja w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodami i udzielania pierwszej pomocy. Główne imprezy organizowane dla dzieci to zawody z okazji Dnia Dziecka i "Mikołajkowe zawody pływackie". Dla dorosłych organizowane są zajęcia rekreacyjne w wodzie i zawody pływackie "MASTERS". — Zapraszamy małych i większych pływaków do udziału w programach elbląskiego WOPR-u, gdzie pod okiem najlepszych specjalistów z zakresu pływania, ratownictwa, nurkowania i sportów motorowodnych każdy znajdzie coś dla siebie — zachęca organizacja.