Czwartek, 8 czerwca 2023. imieniny: Ady, Celii, Medarda

Przed nami 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. 17 marca w Elblągu wystąpi Edyta Geppert

2023-03-06 10:35:25 (ost. akt: 2023-03-06 09:38:18)
Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.

Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Przed nami 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. Z uwagi na jubileusz 25-lecia konkursu, tegoroczny festiwal rozpocznie się już w piątek 17 marca. Wtedy to z recitalem przed elbląską publicznością wystąpi Edyta Geppert.

Co jeszcze w festiwalowym programie? W sobotę, 18 marca w CSE Światowid w Elblągu odbędą się prezentacje konkursowe przed jury. Laureatów festiwalu poznamy za to w niedzielę, 18 marca.
W jubileuszowej XXV edycji festiwalu udział wezmą osoby dorosłe, studenci i młodzież szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy przedstawią wybraną przez siebie prozę, poezję bądź piosenkę o tematyce miłosnej. Laureaci wystąpią następnie na dużej scenie, podczas finałowej gali, której zwieńczeniem będzie koncert Stanisławy Celińskiej wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.
Walczący na słowa zaprezentują się przed doświadczonymi jurorami, którzy oceniać będą zarówno warsztat, jak i emocjonalny przekaz artystów.

A oto skład jury XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”:


Monika Kowalczyk – Kogut
Teatrolog, animator kultury i instruktor teatralny. Absolwentka wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, animacji kultury na UMCS w Lublinie, a także podyplomowych studiów emisji głosu na UMCS w Lublinie i logopedii na Uniwersytecie Warszawskim. Monika Kowalczyk – Kogut ma na swoim koncie główne nagrody w ogólnopolskich konkursach recytatorskich oraz kilkunastoletnie doświadczenie w pracy teatralnej i recytatorskiej w domach czy ośrodkach kultury. Działa w organizacjach pozarządowych, prowadzi miejsce dla książek zapomnianych – Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie.

Jarosław Wasik
Ukończył Studium Wokalne w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i Studia Doktoranckie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Laureat koncertu "Debiuty" KFPP Opole '94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" i wielu innych festiwali. Dwukrotnie otrzymał "Lirę Orfeusza" – Główną Nagrodę Centralnych Eliminacji OKR (kat. poezja śpiewana). Wydał cztery autorskie płyty. Od 2000 roku jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a od 2017 r. Rady Artystycznej Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od 2013 r. dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Krzysztof Ogłoza
Aktor, pedagog. Obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia z „pracy nad rolą” i „elementarne zadania aktorskie”. Specjalizuje się w pracy nad interpretacją tekstu, piosenki, pracą nad rolą i elementarnymi zadaniami aktorskimi. Od 2007 roku prowadzi warsztaty teatralne, a także udziela się jako juror na licznych ogólnopolskich konkursach recytatorskich i teatralnych. Został odznaczony przez Rektora Akademii Teatralnej Nagrodą im. Prokuratorskich "za twórcze osiągnięcia i podtrzymywanie etosu artysty", a w 2014 r. otrzymał Medal Komisji i Edukacji Narodowej "za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania".

Uroczysta gala w niedzielę
Przesłuchania w kategorii recytacji rozpoczną się w sobotę o godzinie 10:00 na Scenie na Piętrze (II piętro CSE „Światowid”), natomiast wykonawcy piosenki poetyckiej prezentować się będą od godziny 17:00 w sali obok, w Galerii Nobilis. Wstęp na część konkursową festiwalu jest bezpłatny. Laureaci wyłonieni przez jurorów wystąpią na uroczystej gali 19 marca, na której zostaną wręczone nagrody. Gwiazdą wieczoru będzie Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Zapraszamy serdecznie na przesłuchania uczestników festiwalu, na galę finałową oraz na koncerty gwiazd estrady: Edyty Geppert i Stanisławy Celińskiej.
Bilety na festiwal można nabyć online na stronie internetowej CSE Światowid w Elblągu albo stacjonarnie, w Elblągu, w biletomacie lub w kasie CSE "Światowid".

Patronat medialny nad 25. edycją Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” objął Dziennik Elbląski.

CSE "Światowid"