Michał i Aleks z Elbląga z ogromnym sukcesem na ogólnopolskim konkursie historycznym

2023-03-13 13:58:18(ost. akt: 2023-03-13 17:39:11)
Na zdjęciu: Michał w czarnej marynarce, Aleks w białej koszuli.

Na zdjęciu: Michał w czarnej marynarce, Aleks w białej koszuli.

Autor zdjęcia: SP 21

Bracia Michał i Aleks Górniakowie, uczniowie Szkoły Podstawowowej nr 21 w Elblągu, osiągnęli ogromny sukces w ogólnopolskim konkursie historycznym Olimpiada Historyczna Juniorów, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Historyczne.
Konkurs składał się z trzech etapów (szkolny, okręgowy i centralny). Pomimo iż chłopcy mają dopiero 12 lat i są uczniami klasy szóstej, pokonali swoich starszych kolegów z całego województwa warmińsko-mazurskiego, zajmując w eliminacjach okręgowych 1 i 2 miejsce. Dało im to przepustkę do finału olimpiady, który odbył się w miniony weekend (10-12 marca) w Poznaniu. Wzięło w nim udział 76 uczniów z całej Polski.

Chłopcy walczyli dzielnie, zmagając się najpierw z testem pisemnym poświęconym tegorocznemu tematowi przewodniemu olimpiady, który brzmiał "Mikołaj Kopernik i jego czasy". Następnie przystąpili do egzaminów ustnych z podstawy programowej oraz przeczytanych lektur, które zdawali przed trzyosobowymi komisjami, złożonymi z pracowników naukowych z całej Polski.

Dzięki swojej pracy, pasji oraz ogromnej wiedzy historycznej Michał i Aleks wywalczyli tytuł laureata i finalisty olimpiady. Opiekunem chłopców była pani Marta Lewandowska – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie.

Głównym celem Olimpiady jest rozwijanie zainteresowań historycznych wśród młodzieży, tworzenie warunków do pogłębiania wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu historii oraz do kształtowania i umacniania świadomości historycznej.


Fot. SP 21

Fot. SP 21


SP 21