Piątek, 9 czerwca 2023. imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja

Rząd przyjął projekt ustawy. Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie i kredyt 2 procent?

2023-03-15 10:37:34 (ost. akt: 2023-03-15 10:45:46)
Kiedy program pierwsze mieszkanie?

Kiedy program pierwsze mieszkanie?

Autor zdjęcia: freepik

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie kredytu 2 proc. na zakup pierwszego mieszkania – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał programy już wprowadzone przez rząd, jak „Rodzina na swoim”, „Mieszkanie plus”, czy – jak powiedział – „taki program, który dzisiaj specjalnie przygotowaliśmy i został przyjęty na Radzie Ministrów po to, aby tych mieszkań po prostu były jak najwięcej i aby ludzi było na te mieszkania stać”.
Projekt ustawy zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich.

Zgodnie z projektem kredyt ma być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie – osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, ani domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota „Bezpiecznego Kredytu 2 proc.” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

Źródło: PAP