Wtorek, 30 maja 2023. imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

W Braniewie będzie tężnia solankowa. 5 mln zł na zagospodarowanie terenu nad stawem przy ul. Długiej w Braniewie

2023-03-20 07:28:30 (ost. akt: 2023-03-20 07:38:44)
Projekt zagospodarowania przestrzeni nad stawem został dostosowany do oczekiwań mieszkańców

Projekt zagospodarowania przestrzeni nad stawem został dostosowany do oczekiwań mieszkańców

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

Miasto szuka wykonawcy zadania pod nazwą „Zagospodarowanie terenów przy ul. Długiej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe”. Według założeń inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w przyszłym. Braniewo na to zadanie dostało 5 mln zł.

Jak dowiadujemy się z ogłoszenia o zamówieniu, w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta oraz zrewitalizowania obszaru historycznego terenu młyna miejskiego, zgodnie z opracowaną dokumentacją techniczną, zaplanowane jest: uporządkowanie terenu i wyposażenie w urządzenia małej architektury, z uwzględnieniem informacji o historii miejsca, budowa tras spacerowo-rowerowych, zagospodarowanie brzegów jeziorka/Czerwonego Rowu, nasadzenia i uporządkowanie zieleni oraz utworzenie stref odpoczynku i rekreacji zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Zakres zamówienia obejmuje w szczególności przygotowanie terenu do budowy, podczas przygotowań terenu wykonawca zobowiązuje się usunąć boisko do gry w piłkę plażową, boisko do gry w piłkę nożną o nawierzchni trawiastej, dwie drewniane wiaty na planie prostokąta (przenieść do nowej lokalizacji), słupy oświetleniowe, ławki, pozostałe drobne elementy wyposażenia terenu.

Zadaniem wykonawcy będzie budowa: strefy gastronomicznej, placów zabaw, ścieżki rowerowej, nawierzchni bezpiecznych i utwardzonych, strefy relaksu, stanowisk do grilla i palenia ognisk, tężni solankowej, strefy sportowej, pomostu i parkingu oraz umocnienie grobli grodzią winylową.

Oferty można składać do godziny 9:00 dnia 22 marca, wybrana firma na wykonanie zadania będzie miała 13 miesięcy.

Zadanie dofinansowane jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych kwotą 5 mln złotych.

Jeszcze w grudniu 2022 — przypomnijmy — burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki informował: — Wkrótce Braniewo wzbogaci się o kolejną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową. Trwają konsultacje projektu zagospodarowania terenu nad stawem przy ul. Długiej w Braniewie. W tej sprawie odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta Braniewa, w którym uczestniczyli przedstawiciele trzech grup realizujących nad ww. akwenem swoje zainteresowania. Chodzi oczywiście o wędkarzy z Koła 10 PZW, modelarzy z Modelarni "Spec Model Braniewo" oraz Braniewskie Morsy.
— Projekt zagospodarowania przestrzeni nad stawem został dostosowany do oczekiwań mieszkańców i przewiduje m.in. budowę alejek oraz ścieżek dookoła stawu, miejsc, w których będzie można usiąść, zorganizować ognisko, a także przestrzeni do zabawy dla dzieci. Uwzględnia on również potrzeby wspomnianych powyżej grup, by ich członkowie w dalszym ciągu mogli bez przeszkód realizować swoje pasje — przekazywał Sielicki.

Według założeń inwestycja ma ruszyć jeszcze w 2023 roku, a zakończenie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.
Fot. Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

By omówić projekt, burmistrz spotkał się z przedstawicielami grup realizujących na opisywanych terenach swoje pasje. Chodzi o wędkarzy z Koła 10 PZW, modelarzy z Modelarni "Spec Model Braniewo" oraz Braniewskie Morsy.