Wtorek, 30 maja 2023. imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

To już pewne. Fontanna powróci do parku Kajki. W Ogrodzie Różanym rozpoczęto prace budowlane

2023-03-21 08:08:20 (ost. akt: 2023-03-27 08:44:10)

Autor zdjęcia: AP

Elblążanie z sentymentem wspominają historyczną fontannę w parku Kajki, tymczasem idzie nowe. Właśnie rozpoczęła się budowa fontanny w Ogrodzie Różanym w parku Kajki. To projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przedsięwzięcie będzie kosztowało miasto 456 tys. zł.

Do obiektów już nieistniejących w elbląskiej przestrzeni należy dawna fontanna z parku Kajki, zainstalowana tam w latach 1927-1929. Jej osobliwy wygląd oraz fakt, iż przetrwała wojenną zawieruchę i przez wiele lat po wojnie była podziwiana przez spacerowiczów, sprawiają, że do dzisiaj pozostaje w pamięci elblążan.

Sentymentem darzona jest także przez tych, którzy znają ją jedynie pocztówek i fotografii. Wielu mieszkańców zadawało często na forach poświęconych dawnej architekturze Elbląga pytanie: „Komu ona przeszkadzała?”. Zniknęła — mocno już zdewastowana — prawdopodobnie na początku lat 60. XX w.

Wszystko wskazuje jednak na to, że już niedługo odwiedzający park Kajki będą mogli znowu cieszyć się z fontanny w ogrodzie różanym.

— Zgłosiłem do Budżetu Obywatelskiego projekt odtworzenia fontanny w parku Kajki. Projekt wygrał w głosowaniu. To archiwalne zdjęcie fontanny natchnęło mnie do tej inicjatywy — przekazuje Artur Pytliński, autor pomysłu.

I dodaje: — Osobiście bardzo się cieszę, że czasem udaje się cofnąć zegar historii i przywracać dawny blask naszemu pięknemu miastu. Liczę również na to, że doczekam czasu, gdy również nowa, piękna rzeźba zawita przy fontannie.
Utworzenie fontanny w parku Kajki i instalacja monitoringu to projekt, na który zaplanowano 470 tys. zł. z puli Budżetu Obywatelskiego. Budowa fontanny w parku różanym zdobyła 320 głosów w okręgu numer 2. Fontanna ma powstać w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się ta historyczna, będącą inspiracją dla autora zgłoszonego pomysłu.

Firma wyłoniona w przetargu — Zakład Budowlany inż. Mirosław Markiewicz — opracowała właściwą dokumentację projektowo-kosztorysową i ma wykonać prace budowlane i instalacyjne. Swoje usługi wyceniła na 456 tys. zł. Okres realizacji zamówienia ma wynieść pięć miesięcy. Zadanie ma być zrealizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Dzisiejszy park Kajki jest wpisany do rejestru zabytków i jest jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku i rekreacji. Nowa fontanna niewątpliwie będzie jego dodatkową atrakcją.
Obrazek w tresci