Wtorek, 30 maja 2023. imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Znęcał się nad niepełnosprawną matką. 30-latek dostał zakaz zbliżania się do jej mieszkania

2023-03-22 15:31:10 (ost. akt: 2023-03-22 15:37:07)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: archiwum

Policjanci z braniewskiej komendy wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni wobec 30-latka, który stosował przemoc wobec swojej niepełnosprawnej matki.

W związku z interwencją oraz powzięciem informacji o stosowaniu przemocy, policjanci z ogniwa patrolowego wraz z dzielnicowym uznali za zasadne zastosowanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i jego bezpośredniego otoczenia i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia wobec 30-letniego sprawcy przemocy domowej.

Z ustaleń wynikało, że mężczyzna znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją chorą matką oraz dochodziło między nimi do awantur, podczas których mężczyzna w stanie nietrzeźwości niejednokrotnie naruszył nietykalność cielesną kobiety.

Mężczyzna w obecności funkcjonariuszy zabrał swoje rzeczy osobiste i opuścił miejsce zamieszkania.

Przypominamy, iż policja ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie i obowiązują przez 14 dni, jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres.

Funkcjonariusze mają możliwość wydać nakaz lub zakaz: podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu, lub jego bezpośrednim otoczeniu, w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

KPP Braniewo