Zatrzymanie i tymczasowy areszt podejrzanego o działalność szpiegowską na rzecz Rosji

2023-03-27 09:25:26(ost. akt: 2023-03-27 09:32:36)
Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, 21 marca zatrzymano przebywającego w Polsce od stycznia bieżącego roku cudzoziemca. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu.
Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, 21 marca zatrzymano przebywającego w Polsce od stycznia bieżącego roku cudzoziemca. Zatrzymanemu — na podstawie informacji przekazanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i zgromadzonego materiału dowodowego — przedstawiono zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Na wniosek prokuratora w dniu 23 marca 2023 r. Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za zarzucane przestępstwo mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności — przekazuje Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

— Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej — informuje rzeczniczka.

W trakcie przesłuchania podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał też szczegóły i okoliczności tego, jak został zwerbowany przez rosyjski wywiad.

— Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 roku — wyjaśnia Grażyna Wawryniuk.

I dodaje: — Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prokuratorzy pionu do spraw wojskowych prowadzą obecnie. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia.