Elbląg: Rewitalizacja przestrzeni parkowych. Prace w parku Planty idą pełną parą [ZDJĘCIA]

2023-03-29 13:41:02(ost. akt: 2023-07-03 15:51:32)
Prace związane z rewitalizacją elbląskich parków idą pełną parą i wszystko wskazuje na to, że jeszcze pod koniec wakacji będziemy mogli cieszyć się z ich uroków. Koszt robót to ponad 6,3 mln, z czego 4 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej.
W ubiegłym roku w ramach rewitalizacji elbląskich przestrzeni parkowych Urząd Miejski w Elblągu podpisał aż cztery umowy na inwestycje w parku Planty i parku Gen. Nieczuja–Ostrowskiego. Wartość robót to ponad 6,3 mln zł, z czego prawie 4 mln zł elbląski samorząd pozyskał ze środków Unii Europejskiej.

Szeroki zakres rewitalizacji parku Planty

Urząd Miejski w Elblągu zaplanował wykonanie rewitalizacji parku Planty razem ze znajdującą się nieopodal fontanną. Zadanie podzielono na trzy części: modernizację istniejącej infrastruktury fontanny wraz z iluminacją świetlną przy ul. 1 Maja w Elblągu rewitalizację parku Planty oraz rewitalizację groty.

Modernizacja fontanny będzie polegała na przebudowie niecki, wykonaniu nowej instalacji technologicznej fontanny wraz z instalacjami wody obiegowej i wykonaniu iluminacji świetlnej wraz ze sterowaniem. Rewitalizacja parku Planty ma polegać na przebudowie ciągów pieszych, budowie ścieżki rowerowej z przystankami, wykonaniu ogrodu renesansowego, założeniu rabat bylinowych i krzewinkowych oraz regeneracji trawników.

Drugim etapem tego zadania ma być usługa pielęgnacji wykonanych nasadzeń zieleni z wyłączeniem pielęgnacji trawników przez okres 36 miesięcy od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia.


Natomiast zamówienie dotyczące rewitalizacji Groty obejmuje: odnowienie posadzek wejść na wzniesienie oraz istniejących schodów, wykonanie rampy dla osób niepełnosprawnych w biegu istniejących schodów od strony południowej, wymiana posadzek dwóch górnych tarasów widokowych i utwardzenie dolnego tarasu, odrestaurowanie istniejących murków oporowych przy wejściach na tarasy widokowe, montaż oświetlenia LED w murkach oporowych, dostawę i montaż altany z kutych elementów na górnym dużym tarasie widokowym i wykonanie schodów prowadzących na taras dolny od strony ul. Armii Krajowej (etap I) oraz usługę pielęgnacji wykonanych nasadzeń zieleni z wyłączeniem pielęgnacji trawników przez okres 36 miesięcy od daty odbioru końcowego przedmiotu zamówienia (etap II).

Oba tarasy pełnić będą funkcje tarasów widokowych. Taras wyższy wyposażony w ławki i pokryty kutą altaną ozdobną będzie miejscem rekreacji i wypoczynku. Niższy taras oprócz funkcji tarasu widokowego pełnić będzie funkcję sceny dla występujących animatorów, muzyków, a także wykorzystywany będzie jako miejsce dla plenerów malarskich itp. Taras niski położony poniżej tarasów widokowych będzie pełnił funkcje sceny lub widowni — w zależności od rodzaju wydarzeń (zajęć sportowo-rekreacyjnych, występów lub zajęć o charakterze kulturalnym typu inscenizacje, performensy artystyczne itp.).

Prace idą zgodnie z planem

Zarówno w parku, jak i przy fontannie prace idą już pełną parą i zgodnie z umową prace powinny potrwać do końca sierpnia tego roku.

Na jakim etapie są prace?

— Obecnie trwają prace przy fontannie, zarówno w obrębie niecki, jak i w zakresie przyłączy: wodnego i elektrycznego W samym parku trwają prace związane z wykonaniem nawierzchni oraz prace pielęgnacyjne drzew. Trwają też prace związane z zagospodarowaniem terenu w obrębie przyszłego ogrodu renesansowego — przekazał Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.