Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Jak jeść bardziej regularnie?

2023-03-30 21:27:45 (ost. akt: 2023-03-30 21:28:42) Artykuł sponsorowany

Regularne jedzenie zdrowych potraw jest podstawą dbania o zdrowie. Jednak zarówno regularność, jak i przygotowywanie posiłków często przekracza nasze siły i możliwości. Co zrobić, żeby jeść zdrowo i systematycznie?

Żyjemy coraz szybciej, jednocześnie mając do dyspozycji coraz mniej czasu wolnego. Rano wypadamy z domu bez śniadania, po drodze dopijając kawę, w pracy wzmacniamy się słodką drożdżówką. Na gotowanie obiadu po pracy brak sił, więc korzystamy z oferty dań na dowóz (najczęściej szybkich i mało zdrowych) albo kupujemy dania z ogromną ilością konserwantów, które wystarczy tylko podgrzać.

Taki tryb życia bardzo szybko odbije się na naszym zdrowiu. A wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, by organizm odwdzięczył się codzienną energią i szczuplejszą sylwetką.

Dlaczego warto jeść regularnie?

Regularnie spożywane posiłki, najlepiej o tych samych godzinach, chronią organizm przez spadkami cukru we krwi. A to właśnie spadek cukru jest odpowiedzialny za osłabienie, złe samopoczucie i napady głodu. Jedzenie posiłków o stałych porach powoduje, że organizm lepiej spala niepotrzebne produkty. Nie wiedząc kiedy otrzyma kolejny posiłek, nasze ciało magazynuje tłuszcz "na wszelki wypadek". Jeśli jednak wie, że o danej godzinie otrzyma jedzenie, pozbywa się niepotrzebnych substancji na bieżąco.
Systematyczne spożywanie posiłków wpływa także pozytywnie na pracę mózgu. Cukier uwalniany stopniowo sprawia, że praca jest bardziej produktywna, nie mamy problemów z koncentracją.

Odstęp pomiędzy posiłkami powinien wynosić minimum dwie, a maksimum cztery godziny. Natomiast ilość posiłków w ciągu dnia zależy od naszego rytmu dobowego, choć najlepiej, jeśli będziemy spożywać 4 lub 5 posiłków. Przy pięciu posiłkach odstęp powinien wynosić około 3 godziny, a przy czterech posiłkach nieco dłużej, ale za to posiłki muszą mieć zwiększoną odpowiednio kaloryczność.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Jest kilka sposobów na to, by zacząć odżywiać się zdrowo i regularnie. Od czego zacząć?

Załóż dzienniczek żywieniowy

W ciągu dnia często machinalnie sięgamy po przekąski, nie zdając sobie sprawy z ich kaloryczności. Wydaje się nam, że jemy mało, a waga pokazuje jednak coś innego. Dlatego warto założyć dzienniczek żywieniowy, w którym będziemy zapisywać godzinę posiłku i dokładnie to, co jemy i pijemy. Dzięki temu zyskamy materiał, na którym można pracować - zauważymy jakie błędy popełniamy i co możemy zmienić.

Dopasuj posiłki do swojego życia

Każdy z nas ma inny plan dnia, inaczej też wyglądają dni robocze i weekendy. Dlatego dobrze jest ustalić, jaką liczbę posiłków jesteśmy w stanie zjeść w ciągu dnia i w jakich godzinach. Najlepiej, jeśli będą to trzy większe posiłki i dwie zdrowe przekąski, ale być może wygodniejsze będą trzy posiłki i jedna większa przekąska. Potrawy powinny być tak skomponowane, żeby zaspokajały nasze zapotrzebowanie kaloryczne (ewentualnie z niewielkim ujemnym bilansem energetycznym, jeśli chcemy schudnąć).

Ustaw powiadomienia w komórce

Jeśli wiemy, ile posiłków chcemy spożywać w ciągu dnia, ustalamy godziny, o których możemy zjeść śniadanie, obiad, kolację oraz przekąski. Jak wspomnieliśmy, najlepiej jeśli przerwy nie będą przekraczały 3-4 godzin. Aby "nauczyć" organizm, o której godzinie ma być głodny, można ustawić w telefonie komórkowym powiadomienia, które przypomną nam o porze posiłku.

Zaplanuj posiłki

To jedno z trudniejszych wyzwań, ale niezbędne do utrzymania regularności jedzenia. Najwygodniej jest skorzystać z cateringu dietetycznego, np. https://medidieta.pl/catering-dietetyczny-elblag. Dzięki temu codziennie otrzymamy posiłki na cały dzień, które wystarczy jedynie otworzyć lub w niektórych przypadkach podgrzać. Catering dietetyczny zapewni nam nie tylko różnorodność posiłków i odpowiednią kaloryczność, ale i ich jakość, o którą dbają specjaliści z zakresu żywienia. Oszczędzamy przy tym czas na zakupy i gotowanie, mamy zdecydowanie mniej naczyń do mycia, zużywamy też mniej prądu i gazu. Jeśli natomiast lubimy gotować i planować, przydatne będzie opracowanie jadłospisu, najlepiej na cały tydzień. Dzięki temu racjonalnie wykonamy zakupy i nie skusimy się na coś szybkiego, wracając z pracy.

Regularne jedzenie wymaga dobrej organizacji, jednak biorąc pod uwagę korzyści dla naszego samopoczucia i zdrowia, warto podjąć to wyzwanie. Z czasem okaże się, że nawyk systematycznego jedzenia jest naturalny i nie przysparza już żadnego wysiłku.