Gdańsk: Miasto wprowadza nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych

2023-04-20 07:01:00(ost. akt: 2023-07-03 15:31:26)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W maju w Gdańsku zaczną obowiązywać nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Wspólnie z operatorami rozmawialiśmy o tym, jak naszą przestrzeń publiczną zabezpieczyć przed hulajnogami, które są często porzucane – poinformował w środę Urząd Miejski w Gdańsku.
– W ostatnich latach zauważyliśmy wzrost popularności hulajnóg elektrycznych. W związku z tym musimy wprowadzać pewne ograniczenia, np. dotyczące prędkości maksymalnej w ścisłym centrum. Mamy świadomość, że prawidłowe pozostawianie hulajnóg również jest ważnym elementem korzystania z nich i funkcjonowania w całym systemie transportowym (…). Od początku maja wprowadzamy kolejne zasady, które dodatkowo posłużą zapewnieniu bezpieczeństwa i zachowania ładu przestrzennego – podkreśla cytowany w komunikacie prasowym gdańskiego magistratu zastępca prezydenta ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski.

Jak podano w komunikacie, nowe przepisy wynikają z podpisania zaktualizowanych porozumień z operatorami hulajnóg.

– Wspólnie z operatorami rozmawialiśmy o tym, jak naszą przestrzeń publiczną zabezpieczyć przed hulajnogami, które są często porzucane. Ustaliliśmy, że w trzech kluczowych częściach miasta, czyli na Głównym Mieście, w Centralnym Paśmie Usługowym i w Pasie Nadmorskim zostaną wprowadzone parkingi obligatoryjne, czyli parkingi, w których użytkownik będzie musiał zostawić hulajnogę. Operator, ustawiając hulajnogi, również będzie musiał skorzystać z wyznaczonych miejsc – wyjaśnia cytowany w komunikacie zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Łukasz Kłos.

Urząd Miejski w Gdańsku poinformował, że zgodnie z nowymi regulacjami w różnych częściach miasta wyznaczone zostały nowe parkingi dla hulajnóg.

– Wspólnie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni postanowiliśmy wyznaczyć dodatkowych 110 lokalizacji, w których hulajnogę będzie można łatwiej znaleźć i łatwiej zaparkować. W Gdańsku mamy obecnie 350 takich lokalizacji. Parkingi zostały już wymalowane i cały system ruszy z początkiem maja. W swoich aplikacjach operatorzy przygotowali informacje oraz nową mapę i nowe wskazówki, w jaki sposób korzystać z hulajnóg. W przyszłości będziemy pracować nad tym, żeby powiększać strefy z obligatoryjnymi parkingami. Testujemy nowe rozwiązania, a jesienią zrobimy podsumowanie, wówczas będziemy decydować o kolejnych krokach — dodał cytowany Łukasz Kłos.

W komunikacie przypomniano, że od 2021 roku w Gdańsku funkcjonują rozwiązania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących hulajnogami oraz innych uczestników ruchu.

– Wprowadzono wówczas ograniczenie maksymalnej prędkości do 12 km/h na obszarze Głównego Miasta w obrębie dzielnicy Śródmieście wraz z Wyspą Ołowianką i północną częścią Wyspy Spichrzów, tj. obszaru ograniczonego ul. Okopową, ul. Podwale Staromiejskie, ul. Grodzką, ul. Wartką, ul. Na Stępce, ul. Szafarnia, ul. Podwale Przedmiejskie. W porozumieniach podpisanych z operatorami określono sposób premiowania użytkowników współdzielonych hulajnóg, którzy odbiorą pojazd spoza parkingu i odstawią go na wyznaczone przez miasto miejsce. Równocześnie wyznaczono prawie 230 parkingów dla hulajnóg, co łącznie dało 2376 ogólnodostępnych miejsc do parkowania hulajnóg – tłumaczy Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.