Wolność przyszła w maju. 78 lat temu wyzwolono obóz koncentracyjny Stutthof

2023-05-09 06:05:00(ost. akt: 2023-07-03 09:30:00)
 Obóz koncentracyjny Stutthof założono zaraz po wybuchu II wojny światowej – 2 września 1939 roku

Obóz koncentracyjny Stutthof założono zaraz po wybuchu II wojny światowej – 2 września 1939 roku

Autor zdjęcia: Muzeum Stutthof

78 lat temu zakończyła się gehenna więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. W maju 1945 roku do obecnego Sztutowa wkroczyli żołnierze 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego, odkrywając kolejne na mapie okupowanej Europy miejsce zagłady. Zginęło tam ponad 65 tys. osób.
Mówiąc o trudnej i bolesnej historii II wojny światowej, a dokładniej o zagadnieniach związanych z zagładą i obozami koncentracyjnymi, które funkcjonowały na terenie Europy okupowanej przez III Rzeszę, narzucają się takie nazwy jak Auschwitz, Dachau czy Treblinka. Rzadziej wspomina się o KL Stutthof. A był to niemiecki obóz założony na terenach Wolnego Miasta Gdańska, obecnie postrzegany jako pierwszy, który powstał na obecnych ziemiach polskich. Jak czytamy na stronie stutthof.org: „Rankiem 9 maja na teren opuszczonego przez Niemców obozu weszli żołnierze 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego, wyzwalając grupę około 150 więźniów, którzy się na jego terenie jeszcze znajdowali. Tego dnia skończyła się trwająca 2077 dni historia obozu Stutthof”.

Biorąc pod uwagę, że obóz faktycznie założony został zaraz po wybuchu II wojny światowej – 2 września 1939 roku – Stutthof jest jednym z najdłużej działających miejsc zagłady, zlokalizowanym na obecnych ziemiach polskich. Przez prawie sześć lat przez to miejsce przeszło 110 tysięcy ludzi z 28 krajów, z czego 65 tysięcy zginęło w wyniku masowych egzekucji, głodu, nieludzkich warunków życia, chorób i niewolniczej pracy.

Pamiętali o tym Elbląscy Patrioci, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Okręg Pomorski, Młodzież Wszechpolska oraz Środowisko Patriotyczne Polski Północnej. Wzięli oni udział w VI Sztafecie Pamięci Elbląg-Muzeum Stutthof. Uczestnikami sztafety byli nie tylko elblążanie, ale także mieszkańcy Pomorza, Kaszub, Warmii. Uczestnicy VI Sztafety Pamięci Elbląg-Muzeum Stutthof po dotarciu na miejsce porządkowali teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Było to przygotowanie przed uroczystościami, które odbędą się 9 maja o godz. 11 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

— Cieszę się szczególnie z przybycia elbląskich harcerzy oraz przyjazdu rodziców z dziećmi. To była dla młodego pokolenia niezwykła lekcja historii. Przez trzy godziny rzetelnie sprzątaliśmy teren muzeum — powiedział Jacek Gierwatowski, prezes Elbląskich Patriotów oraz inicjator akcji.

Wolontariuszy przywitała Mariana Butchak, edukator Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie. — To bardzo cenna inicjatywa. To wspaniale, że przyjechało tak dużo osób — powiedziała pracownica muzeum. Mariana Butchak oprowadziła uczestników sztafety po terenie byłego obozu. Przedstawiła historię tego tragicznego miejsca.

— Obóz w Sztutowie (KL Stutthof) powstał już 2 września 1939 roku, a pierwszymi więźniami byli polscy patrioci z Pomorza, którzy zmuszani byli do ciężkich prac, w tym budowania baraków — wyjaśniała Mariana Buthak.

Na uczestnikach sztafety opowieść wywarła duże wrażenie.

— Mocno traumatycznym przeżyciem był widok komory gazowej, krematorium oraz szubienicy, na której dokonywano publicznych egzekucji — przekazał Jacek Gierwatowski. Spotkanie zakończyło się modlitwą przy krzyżu. Modlono się za wszystkie ofiary niemieckich zbrodni. Zapalono też znicze.
Fot. nadesłane

Fot. nadesłane

Uczestnicy VI Sztafety Pamięci Elbląg-Muzeum Stutthof