Warto przeczytać: Mhairi McFarlane „Nie zapomnij o mnie”

2023-05-20 12:00:00(ost. akt: 2023-07-02 06:32:12)
Powieść Mhairi McFarlane „Nie zapomnij o mnie” spodoba się miłośnikom Bridget Jones

Powieść Mhairi McFarlane „Nie zapomnij o mnie” spodoba się miłośnikom Bridget Jones

Autor zdjęcia: Pixabay

Mówią, że pierwszej miłości nigdy się nie zapomina. Ale czy na pewno? Kiedy Georginia spotyka swoją dawną szkolną miłość po dwunastu latach, mężczyzna jej nie poznaje. Jak się dalej potoczy ta historia?
Dowiemy się tego z najnowszej komedii romantycznej „Nie zapomnij o mnie” Mhairi McFarlane – autorki znanej z debiutanckiej powieści „Nie mów nic, kocham cię”. Tym razem główną bohaterką jest Georginia Horspool – trzydziestoletnia szalona blondynka w różowej futrzanej kurtce, miłośniczka lodów o smaku słonego karmelu i literatury klasycznej. Jednak nie ma ona w życiu lekko – nie dość, że właśnie zwolniono ją z pracy w najgorszej restauracji w mieście, to jeszcze po powrocie zastała swojego chłopaka w ramionach innej kobiety. Po pierwszym szoku dziewczyna godzi się ze swoim beznadziejnym położeniem. Parę dni później za sprawą siostry podejmuje dorywczą pracę w roli barmanki w niedawno otwartym pubie i zaczyna wierzyć, że los się do niej uśmiechnął – tym razem trafiła na przesympatycznego szefa, Devlina. Los jednak znów płata jej figla, gdy niespodziewanie pojawia się współwłaściciel pubu, którym okazuje się… jej kolega z liceum.

Lucas McCarthy był pierwszym chłopakiem, który wyznał Georginie miłość, i pierwszym, któremu ona sama odważyła się odwdzięczyć tym samym. Od ich ostatniego spotkania minęło dwanaście lat, a Lucas zdaje się w ogóle jej nie poznawać. Czy tyle lat wystarczy, żeby całkowicie wymazać kogoś z pamięci? Czy naprawdę można zapomnieć o swojej pierwszej miłości? Z tyłu okładki można przeczytać, że „powieść Mhairi McFarlane to gotowy scenariusz komedii romantycznej, w której można się zakochać”. Jednak raczej bym nazwała ją powieścią obyczajową z romansem w tle. Książka pod przykrywką lekkiej i niezobowiązującej historii niesie w sobie wartościowy przekaz, a jej największym atutem jest postać głównej bohaterki, której szczerze kibicujemy. Przywodzi ona trochę na myśl Bridget Jones – szczera do bólu, ma zdrowy dystans do siebie, a jednocześnie jest trochę zagubiona w życiu i często wpada w tarapaty. Georginia musi się mierzyć z bolesną przeszłością (zresztą podobnie jak sam Lucas), ale jednocześnie jest otoczona grupką przyjaciół, którzy wspierają ją na każdym kroku. Zresztą to właśnie wątek ich przyjaźni najbardziej mnie ujął w „Nie zapomnij o nie”.

Szkocka pisarka udowadnia, że nie tylko potrafi tworzyć zabawne dialogi, ale również może się pochwalić talentem do ukazywania głębi psychologicznej postaci oraz skomplikowanych relacji między nimi. Chociaż książka jest z założenia komedią, to pojawiają się w niej również trudne wątki, takie jak skomplikowane relacje rodzinne, prześladowanie w szkole, a w którymś momencie nawet przemoc seksualna. Autorka przedstawiła również wpływ doświadczeń z młodości na nasze późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Wątek romantyczny natomiast nie jest tutaj zbyt rozbudowany, bo jest stosunkowo mało interakcji między dwójką głównych bohaterów przez większość książki. Jednak jeżeli ktoś nie lubi przesłodzonych wątków miłosnych, to będzie zadowolony.

„Nie zapomnij o mnie” to powieść lekka, ciepła i zabawna, która zawiera drugie, głębsze dno. Na pewno przypadnie do gustu miłośniczkom gatunku.

Agata Tupaj
Fot. wydawnictwo MUZA