Wojskowy obiekt latający znaleziony pod Elblągiem. Jak wyglądał? Mamy relację świadka

2023-05-17 08:08:54(ost. akt: 2023-07-02 06:20:49)
W okolicy miejscowości Jezioro (gm. Markusy) odnaleziono wojskowy obiekt latający.

W okolicy miejscowości Jezioro (gm. Markusy) odnaleziono wojskowy obiekt latający.

Autor zdjęcia: nadesłane

Prostokątna obudowa, a w niej obracająca się kula z kamerami — tak swoje znalezisko, którego dokonał w miejscowości Jezioro w gminie Markusy, opisuje mieszkaniec powiatu elbląskiego. Dziś wiemy już, czym był wojskowy obiekt latający odnaleziony pod Elblągiem.
W minioną sobotę — przypomnijmy — mieszkańcy trzech województw (kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego), oraz — jak udało nam się ustalić, część mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, otrzymali alert informujący o tym, że: "trwają poszukiwania obiektu powietrznego przypominającego balon", a w przypadku jego odnalezienia należy informować policję.

Tak zrobił jeden z mieszkańców powiatu elbląskiego, który w niedzielę przed południem natrafił na tajemniczy obiekt w okolicy miejscowości Jezioro, gmina Markusy. Jak opisał urządzenie, na które natrafił?

— Było prostokątne, niebiesko-białe, wielkości pudełka na buty, wstawiona w to była obracająca się kula z kamerami, która chyba robiła mi zdjęcia. Przymocowane było to do czegoś w rodzaju spadochronu, ale ten spadochron na pewno by tego nie utrzymał, musiało jeszcze coś być — opowiadał w rozmowie z nami mieszkaniec powiatu elbląskiego, który o swoim znalezisku poinformował policję.

Na miejscu pojawiły się służby, które zabezpieczyły obiekt. Jak przekazano, odnalezione w miejscowości Jezioro urządzenie nie było tym, o którym informował alert RCB, a w poniedziałek ppłk Jacek Goryszewski, Szef Wydziału Prasowego z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wyjaśnił: — Obiekt zaobserwowany w okolicach miejscowości Jezioro k. Elbląga to Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) typu FlyEye należący do Sił Zbrojnych RP, który wykorzystywany był podczas działań poszukiwawczych szczątków balonu meteorologicznego. Kontakt z BSP został chwilowo utracony z przyczyn technicznych i po niedługim czasie wznowiono działania z jego użyciem.
Fot. WOT

Tak wygląda Bezzałogowy Statek Powietrzny (BSP) typu FlyEye.