Goście z Litwy będą świętować rocznice urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika

2023-05-23 17:52:42(ost. akt: 2023-07-02 06:07:37)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Rok 2023 to rok szczególny, rok pod znakiem Mikołaja Kopernika. Już w najbliższy czwartek, na zaproszenie Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego do Elbląga przyjeżdża 5-osobowa grupa gości z Litwy – z Ławaryszek i wspólnie z grupą polską będziemy celebrować rocznicę urodzin i śmierci wielkiego astronoma.
Uczestnikami wydarzenia będą animatorzy kultury, bibliotekarze, nauczyciele. W programie pobytu m.in. warsztaty, wyjazdy studyjne do Lidzbarka Warmińskiego, Fromborka i Gronowa Górnego. Punktem kulminacyjnym będzie, z projektem „Pod wspólnym niebem”, udział w festynie „Święto mamay pod gwiazdami” organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczna w Elblągu – naszego partnera. Na wydarzenie to zapraszamy 26 maja 2023 r. do Bażantarni. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.\

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne


Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na to, jak uczcić zbliżający się Dzień Matki, zapraszamy do świętowania w plenerze. Wypalanie w drewnie, zabawy z chustą Klanza i tunelem animacyjnym, spacer z przewodnikiem po Bażantarni i rajd rowerowy – to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy.

Zachęcamy całe rodziny do udziału w pikniku „Święto Mamy pod Gwiazdami”. Dzięki współpracy z różnymi partnerami gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Na uczestników czekać będzie sportowy tor przeszkód przygotowany przez MOSiR, bieg sprawnościowy z harcerzami oraz zabawy plastyczne w namiocie Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Nadleśnictwo Elbląg zaprosi na stoisko pirografii, czyli wypalania w drewnie, a o zabawy i animacje dla najmłodszych zadbają pracownicy WMBP w Elblągu. Nie zapominamy też o trwającym obecnie Roku Mikołaja Kopernika, dlatego na stoisku przygotowanym przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej będzie można dowiedzieć się jakie rośliny były wykorzystywane w ziołolecznictwie w czasach tego znakomitego astronoma.

Święto Mamy pod Gwiazdami odbędzie się w piątek (26.05.2023) na polanie obok wiaty Margitka.

Szczegółowy program:

17:00 – 20:00 stoiska organizatora i partnerów:
Nadleśnictwo Elbląg: gry i zabawy o tematyce przyrodniczej, warsztaty wypalania w drewnie.

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej: gry i zabawy przyrodnicze. Tematem przewodnim będą rośliny wykorzystywane w czasach Mikołaja Kopernika. Nieco starszych, którzy lubią wyzwania i zagadki zapraszamy do udziału w quizie wiedzy o odkryciach i działalności naszego wybitnego astronoma i naukowca.

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne: namiot kreatywności artystycznej, bum bum rurki, słomki konstrukcyjne.

MOSiR – sportowy tor przeszkód.

WMBP w Elblągu: gry i zabawy z chustą Klanza i tunelem animacyjnym.

17:45 – spacer z przewodnikiem „Tajemnice Bażantarni”. Zbiórka chętnych na dużej polanie. Uczestników prosimy o zaopatrzenie się w odpowiedni strój. Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do uczestnictwa, pod opieką rodziców bądź opiekunów. Spacer potrwa około 1,5 godziny.

18:00 – ognisko (prowiant we własnym zakresie)

Dodatkowo o godz. 16:30 spod budynku Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Św. Ducha 25 wyruszy rajd rowerowy. Do wyboru będą dwie trasy o różnym stopniu trudności: ścieżkami rowerowymi do Bażantarni lub Szlakiem Kopernikowskim.