Oszustwo na "SMS do mamy". Uważaj na fałszywie wiadomości

2023-05-29 08:13:01(ost. akt: 2023-05-29 08:17:17)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać troskę, empatię i chęć pomocy członkom naszej rodziny. Tym razem, wysyłając do swoich ofiar SMS z prośbą o przekazanie pieniędzy. Na czym polega oszustwo na "SMS do mamy"?
„Cześć mamo, to jest mój nowy numer telefonu. Wyślij mi wiadomość…” - o takiej treści w czwartek (25.05.2023) wiadomość otrzymała pewna mieszkanka Olsztyna.

Kobieta była przekonana, że nadawcą SMS-a jest jej córką, w związku z tym kontynuowała konwersację bez żadnych podejrzeń. W trakcie wymiany wiadomości rzekoma córka twierdziła, że jej poprzedni telefon się zepsuł i potrzebuje pieniędzy na zakup nowego.

Pokrzywdzona, myśląc, że pomaga swojej rodzinie, przekazała na wskazane konto prawie 4 tysiące złotych.

Po kilku godzinach 68-latka otrzymała telefon od córki z właściwego numeru. Wtedy kobieta zorientowała się, że wcześniej pisała z oszustką i postanowiła zgłosić sprawę olsztyńskim policjantom.

Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła. Zanim komukolwiek przekażemy pieniądze bądź wykonamy przelew, skontaktujmy się telefonicznie z tą osobą, zweryfikujmy tę informację i upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. W takich sytuacjach nigdy nie działajmy pochopnie, bo możemy stracić nasze oszczędności.

KMP Elbląg