Przed nami ostatni koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego

2023-05-30 07:23:33(ost. akt: 2023-05-30 08:13:42)

Autor zdjęcia: ETK

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Parafia pw. ś.w. Wojciecha zapraszają na ostatni koncert I Elbląskiego Festiwalu Organowego. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli Aleksandra Podwojska (sopran) i Patryk Podwojski (organy).
Aleksandra Podwojska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie gitary. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – specjalność śpiew solowy. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki dawnej i współczesnej. W 2019 r. debiutowała rolą Zefira w operze "Apollo i Hiacynt’" Wolfganga Amadeusza Mozarta, wystawionej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Brała czynny udział w spektaklach operowych i projektach artystycznych realizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku takich jak: "Dydona i Eneasz" – Henry Purcell (Akademia Muzyczna Gdańsk 2018), "Mała Msza" Gioacchino Rossini (Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie 2019) "Apollo i Hiacynt" W.A. Mozart (Warszawska Opera Kameralna 2019). Współpracuje również z Fundacją Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego.

Patryk Podwojski w 2018 r. ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz dr hab. Hanny Dys. W 2021 roku ukończył kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W latach 2015- 2021 pełnił funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku - Oliwie. Brał udział w licznych konkursach organowych m.in. Ogólnopolski Konkurs Organowy w Olsztynie, którego został laureatem. W 2013 roku zajął III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie. W 2014 roku zajął I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. W 2015 i 2018 roku został finalistą IX i X Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. W 2016 roku zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Vox Polonica Petropolis” w Petersburgu (Rosja) oraz III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Organowej i Kameralnej w Mielcu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak m.in. prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Andrea Macinati, Silvester Rostetter, dr hab. Krzysztof Urbaniak. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje szereg festiwali organowych. Jest założycielem i dyrektorem kilku Festiwali w Polsce. (m.in. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Żukowie, Koncerty organowe na Kociewiu, Braniewska Jesieni Organowa. W 2017 roku wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku - Oliwie. W 2018 roku współuczestniczył w pierwszym na świecie nagraniu wszystkich partit chorałowych Daniela Magnusa Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Płyta została wydana przez Akademię Muzyczną w Gdańsku. Patryk Podwojski koncertuje w kraju oraz za granicą jako kameralista, oraz solista. Jest również założycielem i prowadzący. Od 2022 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w katedrze muzyki kościelnej.

Na koncert zapraszamy 04 czerwca 2023 r. godz. 19.00; kościół pw. ś.w. Wojciecha w Elblągu ul. Wiejska 4.


Elbląskie Towarzystwo Kulturalne


KALENDARZ IMPREZ ZNAJDZIECIE CO PIĄTEK W PAPIEROWYM WYDANIU DZIENNIKA ELBLĄSKIEGO