Nowego stadionu dla Elbląga jednak nie będzie? Modernizacja obiektu przy ul. Agrykola to jedynie „pudrowanie trupa”?

2023-06-02 15:14:39(ost. akt: 2023-07-02 06:01:14)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Pomimo medialnych zapowiedzi prezydent Witold Wróblewski nie złożył wniosku o dofinansowanie budowy nowego stadionu a jedynie modernizację obecnego. — To pudrowanie trupa — twierdzi radny Rafał Traks.
Na początku marca Witold Wróblewski zapowiedział, że złoży wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie budowy stadionu przy ul. Agrykola w programie Sportowa Polska.

Celem programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej” jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie 33 proc., 50 proc. lub 70 proc. wydatków kwalifikowanych.

Dopytywaliśmy biuro prasowe prezydenta Elbląga o szczegóły projektu nowego stadionu, jednak informacji w tej sprawie nie otrzymaliśmy. Dziś już wiemy, że wniosek o budowę nowego stadionu nie został złożony.

— Niestety po raz kolejny prezydent nie dotrzymuje słowa. W marcu obiecał, że "złoży projekt na stadion". Dziś widzimy, że jest to pudrowanie tzw. trupa — przekazał radny Rafał Traks, który złożył interpelację w sprawie dofinansowania budowy nowego stadionu przy ul. Agrykola.

W udzielonej radnemu odpowiedzi dowiadujemy się, że w ramach realizacji przedmiotowego zadania planuje się wykonanie podgrzewania elektrycznego jednej płyty boiska piłkarskiego z trawy naturalnej. Planowana jest również przebudowa żelbetowej trybuny zachodniej, noszącej znamiona wieloletniej eksploatacji. Nowo projektowana trybuna będzie wykonana jako nadbudowa istniejące j trybuny, co umożliwi uzyskanie kąta nachylenia odpowiadającego obowiązującym standardom. Konstrukcja trybuny planowana jest jako żelbetowa, wraz z zadaszeniem o konstrukcji stalowej. Trybuna zostanie podzielona na 3 sektory. Wzdłuż zewnętrznej, zachodnie j krawędzi trybuny wykonane zostanie jej zadaszenie wraz z instalacją fotowoltaiczną o mocy do 40 kW. Pod zadaszeniem wykonana zostanie instalacja oświetleniowa z energooszczędnymi źródłami światła. Przedmiotowe zadanie obejmuje ponadto m.in. budowę nowego ogrodzenia oraz zagospodarowanie terenu wokół trybuny, dostawę i montaż wyposażenia trybuny.

— Obecny stadion to relikt pamiętający nie tylko poprzedni ustrój, ale czasy przedwojenne. Na przestrzeni lat, mimo rozwoju Elbląga obiekt pozostał w zapomnieniu włodarzy miasta i samorządowców. Lata zaniedbań doprowadziły do tego, że piłkarze Olimpii Elbląg musieli rezygnować z gotowości do gry w wyższej lidze, gdyż obecny stadion nie spełniał warunków licencyjnych wymaganych dla gry w pierwszej lidze. Stadion musi być przyjaznym miejscem dla Elblążan. Niestety dziś nie jest on przystosowany do komfortowego oglądania meczów czy innych imprez kulturalnych, a fatalne zaplecze sanitarne wręcz odstrasza mieszkańców do jego odwiedzania — skwitował radny Traks.

Prezydent Witold Wróblewski poinformował jednak, że przygotowuje następny wniosek dotyczący przebudowy stadionu przy ul. Agrykola, który zostanie złożony w kolejnym programie Ministerstwa Sportu i Turystyki tj. tegorocznej edycji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu -edycja 2023. Czy oznacza to, że nowego, większego stadionu nie będzie?

Przypomnijmy: odpowiadając w marcu na pytanie dziennikarzy o to, czy projektu nowego stadionu pomieści przynajmniej 5-tysięczną widownię, Wróblewski odparł, że tak duży stadion nie jest w Elblągu potrzebny i dodał, że ma już gotowy projekt stadionu uzgodniony wcześniej z zarządem Olimpii.