Boże Ciało 2023 w Elblągu. Ulicami miasta przejdą procesje

2023-06-07 09:30:49(ost. akt: 2023-06-08 07:04:33)
Zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Autor zdjęcia: Konrad Uściński

W najbliższy czwartek 8 czerwca to w kalendarzu uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywane Bożym Ciałem. Sprawdzamy, jaką trasą przejdą procesje w Elblągu.

PARAFIA KATEDRALNA PW. ŚW. MIKOŁAJA W ELBLĄGU


W czwartek 7 czerwca msze św. w Katedrze będą odprawiane o godz. 7.00, 8.30, 10.00, około godziny 12.30 (po zakończeniu procesji) i o godz. 18.00.

Msza św. o godz. 10.00 będzie odprawiona w Katedrze. Po Mszy św. o godz. 10.00 z Katedry wyruszy procesja eucharystyczna ulicami miasta do czterech ołtarzy.

Trasa procesji: Katedra Św. Mikołaja, ulice: Mostowa, Stary Rynek, Wigilijna, Giermków, Hetmańska, 1 Maja, Przymurze, Rzeźnicka i Mostowa.

— Prosimy o dekorację okien i modlitewny udział w procesji. Jest to świadectwo naszej wiary. Na procesji będą rozdawane teksty pieśni eucharystycznych. Dzieci, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Św., oraz te, które w tym roku obchodziły rocznice Pierwszej Komunii Św., przychodzą w albach na Mszę św. o godz. 10.00 i biorą udział w procesji Bożego Ciała. Bardzo proszę, żeby nie parkować w Boże Ciało samochodów na ulicy Mostowej od nr 14 do końca ulicy, oraz na ulicy Rzeźnickiej do godz. 13.00 — przekazuje Katedra św. Mikołaja w Elblągu.

PARAFIA ŚW. JERZEGO W ELBLĄGU


Parafia św. Jerzego w Elblągu obchodzi czwartkową uroczystość razem z parafią św. Mikołaja. — Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie czwartkowa uroczystość Bożego Ciała. Obchodzimy ją z parafią św. Mikołaja. Porządek mszy w naszym kościele, godz.: 7.00; 8.30; 10.00 i 17.00. W katedrze po mszy o godz. 10.00 rusza procesja (ul. Giermków, Hetmańska i 1 Maja). Prosimy o zaangażowanie w przygotowanie procesji i 2 ołtarzy. Spotykamy się o g. 7.30 przed plebanią. Próba sypania kwiatków w środę o godz. 16.30. W piątek jest dyspensa ks. biskupa elbląskiego od pokarmów mięsnych — przekazuje parafia św. Jerzego w Elblągu.

PARAFIA MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI W ELBLĄGU


Procesja odbędzie się po mszy św. o 10:00 i przejdzie ulicami: Robotniczą (I ołtarz – przy Przedszkolu nr 23), Pionierską (II ołtarz przy Parku Kajki), Żeglarską (III ołtarz – przy pomniku – kotwica), Cichą i Brzozową do kościoła M.B. Królowej Polski (IV ołtarz przy kościele).

PARAFIA PW. BŁ. FRANCISZKI SIEDLISKIEJ W ELBLĄGU


— Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego, ponieważ jest to święto obowiązkowe. Po Mszy Świętej o 12.00 wyruszymy ulicami naszej parafii z procesją do czterech ołtarzy. Trasa procesji będzie przebiegała jak w poprzednich latach. Wyjdziemy ul. Willową do ul. Sadowej, następnie ul. Kolejową, Kossaka, Chełmońskiego i Wyczółkowskiego wrócimy na ul. Willową do kościoła. Do udziału w procesji zapraszam wszystkich, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej, by uczestniczyły w procesji w strojach komunijnych. Dziewczynki zapraszam do sypania kwiatów. Proszę też o pomoc i zaangażowanie przy budowie ołtarzy w stałych miejscach, a także o włączenie się czynnie w procesję — czytamy w ogłoszeniach parafii pod wezwaniem Błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Elblągu.

PARAFIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ W ELBLĄGU


Msze św. o 8.00, 10.00 i 18.00. Procesja o godz. 11.00 przejdzie tradycyjną trasą ulicami parafii.

PARAFIA ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA W ELBLĄGU


Msze odbędą się o godz. 7.00, 9.00, 10.30 i o godz. 18.00. – Główna Msza św. z procesją rozpocznie się godz. 10.30, po niej udamy się w procesji eucharystycznej do kościoła św. Rafała Kalinowskiego ulicami Legionów, Niepodległości i Broniewskiego. Prosimy Chór parafialny o przygotowanie I ołtarza a Odnowę w Duchu Świętym prosimy o przygotowanie ołtarza II. Prosimy także o przygotowanie sztandarów, a mężczyzn o pomoc w ich niesieniu. Dzieci komunijne zapraszamy w strojach komunijnych do sypania kwiatów. Próba dla dzieci sypiących kwiaty w środę o godz. 16.30. Prosimy o udekorowanie okien emblematami religijnymi wzdłuż trasy procesji Bożego Ciała – przekazuje parafia św. Brata Alberta w Elblągu.

PARAFIA PW. ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO W ELBLĄGU


W parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego msze św. odprawione będą o godz. 8:00 i 18:00 oraz bezpośrednio po zakończeniu procesji, która wyruszy z parafii pw. św. Brata Alberta po mszy św. o godz. 10:30. Procesja przejdzie ulicami: Legionów, Niepodległości, Broniewskiego, Ogólną, Broniewskiego i Sobieskiego.

PARAFIA ŚW. WOJCIECHA I PARAFIA ŚWIĘTEJ RODZINY W ELBLĄGU


Po mszy św. o godz. 10.00. w kościele św. Wojciecha odbędzie się procesja eucharystyczna, która przejdzie ul. Wiejską i Odrodzenia do kościoła Św. Rodziny. Następnie Odrodzenia, Płk. Dąbka, Węgrowską, Robotniczą, Krakusa i Klimuszki do kościoła św. Pawła. Następnie ul. Obrońców Pokoju, Wiejską i Podgórną do kościoła św. Wojciecha, w którym po procesji będzie msza św., dla tych którzy nie uczestniczyli w niej wcześniej.

PARAFIA PW. ŚW. PAWŁA APOSTOŁA


— Msze święte w naszym kościele będą o godz. 7.30, 9.00, 10.00 i 18.00. Wspólna procesja Eucharystyczna naszej parafii oraz parafii św. Wojciecha i św. Rodziny wyruszy w tym roku z kościoła św. Wojciecha po Mszy świętej sprawowanej na polowym ołtarzu o godz. 10.00. Prosimy o przygotowanie asysty procesyjnej, obrazów, chorągwi i sztandarów, dzieci komunijne w swoich strojach, dzieci do sypania kwiatów oraz ministrantów. Nasza parafia jest odpowiedzialna za niesienie baldachimu, prowadzenie śpiewu do II do III ołtarza – skrzyżowanie ulic Obrońców Pokoju i Robotniczej do naszego kościoła. Prosimy o przyozdobienie okien na trasie procesji: Robotnicza, Krakusa i Obrońców Pokoju — przekazuje parafia pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu.

I informuje: — W oktawie Bożego Ciała procesja Eucharystyczna będzie podczas nabożeństwa czerwcowego. W Boże Ciało nabożeństwo czerwcowe o godz. 17.30. We środę po mszy wieczornej odbędzie się próba sypania kwiatów. Prosimy parafian o zbieranie kwiatów do sypania i przynoszenie ich do zakrystii. Po zakończonej procesji w kościele św. Wojciecha zostanie odprawiona recytowana msza święta dla tych, którzy uczestniczyli w procesji, a nie byli na mszy świętej. W związku z uroczystością Bożego Ciała prosimy wiernych we środę 7 czerwca, po mszy wieczornej, o pomoc w uporządkowaniu placu kościelnego do procesji.