"Lekarz z Jemenu" nadal atakuje. Kobieta straciła 78 tysięcy złotych

2023-06-09 06:56:47(ost. akt: 2023-06-09 07:01:50)
gotówka

gotówka

Autor zdjęcia: PAP

Po raz kolejny ostrzegamy przed oszustami, którzy czyhają na swoje ofiary w sieci. W naszym województwie znów doszło do sytuacji, w której zmanipulowana ofiara oszusta straciła oszczędności swojego życia. "Lekarz z Jemenu" wyłudził od kobiety ponad 78 tysięcy złotych.
Ofiarą oszusta padła 52-latka, z którą od blisko 2 lat kontaktował się "lekarz przebywający na misji w Jemenie". Mężczyzna oferował kobiecie pracę w charakterze opiekunki do swojej 9-letniej córki, przy czym z powodów finansowych miał utrudniony powrót do Niemiec. Kobieta, chcąc mu pomóc, wykonała kilka przelewów na łączną kwotę ponad 78 000 złotych, a „lekarz” znikł z mediów społecznościowych.

Sytuacja miała tym razem miejsce w Nidzicy, gdzie w miniony wtorek policjanci przyjęli zawiadomienie o oszustwie.

Ze zgłoszenia wynikało, że w sierpniu 2021 roku 52-letnia mieszkanka gminy Nidzica zawarła znajomość na portalu społecznościowym z mężczyzną podającym się za lekarza, który obecnie przebywa na misji w Jemenie.

W trakcie internetowej znajomości mężczyzna zaproponował kobiecie pracę przy opiece nad swoją 9-letnią córką, przy czym będąc poza granicami swojego kraju, informował, że ma problemy z kontem bankowym, ponieważ zostało zablokowane, a co za tym idzie – nie może wypłacić pieniędzy na wydostanie się z Jemenu i bilet lotniczy do Niemiec.

52-latka chcąc pomóc finansowo swojemu przyszłemu „pracodawcy”, kilkukrotnie wykonała przelewy na wskazane przez niego konta i kupowała karty z kodami mającymi odblokować konto, które jak się później okazało, były kodami do gier.

Internetowa znajomość okazała się dość kosztowana i krótka. Po kilkukrotnym upominaniu do zwrotu pieniędzy „lekarz z Jemenu” zniknął z portalu społecznościowego, a mieszkanka gminy Nidzica poniosła straty na łączną kwotę ponad 78000 złotych.

Ostrzegamy przed oszustami!


Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Zazwyczaj nowo poznany znajomy zapewnia, że dzięki przekazaniu pieniędzy, będą mogli zrealizować „wspólne plany”. Takie zapewnienia dodatkowo motywują zmanipulowane ofiary do przekazywania pieniędzy.

Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów.

Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska