Śmierć w ciągu 24 godzin. Weterynarze ostrzegają przed groźnym wirusem u zwierząt

2023-06-20 17:55:55(ost. akt: 2023-07-02 05:49:15)

Autor zdjęcia: Pixabay

W całej Polsce pojawiają się ostrzeżenia przed tajemniczą, śmiertelną chorobą atakującą koty. W ciągu ostatnich tygodni media zaczęły informować o fali zachorowań, a weterynarze alarmują, by nie wypuszczać zwierzaków z domów.
Ostrzeżenie o zagrożeniu dla pupili podało wielu weterynarzy, również z naszego regionu. Gabinet Weterynaryjny Vet-Med Olsztyn na swoim profilu społecznościowym umieścił post informujący o objawach tajemniczej choroby.

— W ostatnich dniach na terenie całej Polski pojawiły się liczne przypadki zgonów kotów z objawami duszności i zaburzeniami neurologicznymi. Choroba ma ostry przebieg, śmierć następuje w ciągu 24 godzin, dotychczas żaden pacjent nie przeżył — czytamy we wpisie Gabinetu Vet-Med.


Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
- otępienie
- sztywność kończyn
- duszność - oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej
- anizokoria - różna wielkość źrenic
- źrenice niereagujące na światło
- drgawki
- ataki padaczkowe

— Koty wykazujące podobne objawy powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii — przekazuje Gabinet Vet-Med. — Chorują koty domowe i wychodzące, młode i starsze, miejskie i na wsiach. Na chwilę obecną nie wiemy jaka jest przyczyna, leczymy pacjentów objawowo. Ponieważ podejrzenie pada na wirusa ptasiej grypy, proszę zaprzestać podawania surowego mięsa, szczególnie drobiowego. Ograniczyć kontakty kotów z innymi zwierzętami, zwiększyć higienę po powrocie do domu (schować okrycia wierzchnie, obuwie) — czytamy we wpisie.

Treść postu olsztyńskiego gabinetu weterynaryjnego udostępnił również OTOZ Barczewo, umieszczając także grafikę z napisem "Uwaga! Pomór wśród kotów".

Fot. OTOZ Barczewo

Wciąż jest niewiele informacji w tej sprawie. Więcej jest spekulacji niż informacji i oficjalnych stanowisk. Należy natomiast zachować ostrożność i zadbać o bezpieczeństwo swoich pupili.
AW