Elbląg: Mieszkania w ETBS przy ul. Wiejskiej na wynajem już gotowe [ZDJĘCIA]

2023-06-26 15:01:52(ost. akt: 2023-07-02 05:42:13)

Autor zdjęcia: EG

Zakończyła się budowa pierwszego z dwóch bliźniaczych budynków przy ul. Wiejskiej 56. Już w lipcu do 60 mieszkań wbudowanych „pod klucz” przez ETBS wprowadzą się ich najemcy. A za rok tuż obok będzie gotowych kolejne 60 lokali.
Dobiegły końca prace związane z budową pierwszego z dwóch bliźniaczych budynków mieszkalnych na wynajem przy ul. Wiejskiej. Inwestycja została zrealizowana przez Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jej koszt to 19,1 mln zł.


— Został już złożony wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Proces budowlany mamy po odbiorach. Czekamy teraz na pozwolenie użytkowania tego budynku. Wtedy 60 rodzin będzie miało możliwość zagospodarowywania lokali — poinformował Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

I podkreślił, że mieszkania zostały wbudowane w ramach ETBS, a nie z programu Mieszkanie Plus: — Robimy to w ramach Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Czynsze są nieporównywalne do Mieszkania Plus. Tam czynsz wynosi nawet 30 zł za metr, a tu: 13-15 zł. Samorząd potrafi sobie z tym radzić, byle nam nie przeszkadzać.
Fot. EG

— W budynku jest 60 lokali. Są to mieszkania od 42 do 62 m kw przygotowane w standardzie pod klucz. Będzie to osiedle przyjazne mieszkańcom. Jest plac zabaw dla dzieci, są drzewa, jest park. Myślę, że budynek będzie służył mieszkańcom, a ludzie będą mieli tu duży komfort zamieszkiwania. Szczególnie młode rodziny z dziećmi — dodała Agnieszka Nowińska, prezeska ETBS.

W każdym z mieszkań znajdują się posadzki gresowe w łazience i kuchni, panele podłogowe w pozostałych pomieszczeniach, białym montażem, kuchenką indukcyjną z piekarnikiem elektrycznym. Każdy lokal ma balkon, do każdego mieszkania jest też przypisana komórka lokatorska i miejsce parkingowe. Inwestor nie zapominał o najmłodszych i wykona plac zabaw dla dzieci wraz z małą architekturą.

Fot. EG

— Trafiliśmy z tą inwestycją w trudnym okresie na rynku budowlanym, ale dzięki wspólnym staraniom udało się ją przeprowadzić bez większych problemów i zamknąć się w planowanych kosztach — podkreśliła Agnieszka Nowińska.

Wykonawcą omawianej inwestycji przy ul. Wiejskiej jest Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane, które podjęło się również budowy drugiego z dwóch bliźniaczych budynków.

— Kilka miesięcy temu obiecaliśmy, że mniej więcej w tym terminie spotkamy się na przekazanie kluczy. Cieszę się, że udało nam się dotrzymać tego słowa. Rozpoczynamy drugą inwestycję i za kilkanaście miesięcy znowu się spotkamy na przekazaniu kluczy do następnego budynku – powiedział Krzysztof Ostrowski, wiceprezes Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego.

Fot. EG

Koszt budowy dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Wiejskiej to blisko 35,2 mln zł. Według projektu w drugi budynków tak samo, jak w pierwszym znajdzie się 60 mieszkań — po 12 lokali o powierzchni 60 m kw., 30 o powierzchni około 55 m kw. i 18 lokali o powierzchni około 42 m kw.

Czynsze będą wynosiły 13 zł za m kw. w pierwszym budynku i 15 zł za m kw. w drugim budynku. Na czynsz składają się opłaty administracyjne, koszty utrzymania i eksploatacji budynku oraz fundusz remontowy. Ponadto do czynszu jest doliczona kwota, którą ETBS przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę mieszkań. Opłaty licznikowe obejmują opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę, wywóz nieczystości i naliczane są według zużycia. Nowe budynki budowane są zgodnie z nową normą cieplną. Szacowane koszty mediów będą niższe niż w starszym zasobie.