Pogoda w Elblągu może zaskoczyć. Uwaga na burze z gradem! Jest ostrzeżenie IMGW

2023-07-05 12:59:23(ost. akt: 2023-07-05 11:14:02)
Według ostrzeżenia IMGW burze z gradem na terenie Elbląga, powiatu elbląskiego i braniewskiego mogą zacząć pojawiać się w środę 5 lipca od godziny 20:00

Według ostrzeżenia IMGW burze z gradem na terenie Elbląga, powiatu elbląskiego i braniewskiego mogą zacząć pojawiać się w środę 5 lipca od godziny 20:00

Autor zdjęcia: pexels

Jak informuje IMGW, w środę 5 lipca nad Polskę od zachodu nasunie się aktywny chłodny front, a z powodu dużego kontrastu termicznego mas powietrza, które będzie rozdzielał, w jego strefie mogą rozwinąć się gwałtowne burze. Burze z gradem mogą pojawić się również w Elblągu, powiecie elbląskim i braniewskim.
— W środowe popołudnie nad Polskę od zachodu nasunie się aktywny front chłodny, związany z niżem „Poly” nad Danią. Z powodu dużego kontrastu termicznego mas powietrza, które będzie rozdzielał front, w jego strefie będą mogły rozwinąć się gwałtowne i dość dobrze zorganizowane burze z niebezpiecznymi zjawiskami — informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

— Pogoda będzie bardzo dynamiczna. W czasie burz mogą występować ulewne opady deszczu, miejscami nawet do 30-35 mm i grad. Jednak szybkie przemieszczanie się frontu sprawi, że zagrożenie zwiększonymi kumulacjami sum opadów jest małe. Mimo wszystko nie można wykluczyć lokalnych podtopień, szczególnie w miastach. Największym zagrożeniem związanym z burzami będą bardzo silne, a nawet huraganowe porywy wiatru. Mogą one wynosić nawet 100 km/h, szczególnie jeśli burze utworzą strukturę liniową z frontem szkwałowym. Warunki do rozwoju takich zjawisk są prognozowane w północno-zachodniej i centralnej części kraju. Na południu i południowym zachodzie silne porywy wiatru będą prawdopodobnie bardziej punktowe, ale tam z kolei wystąpi zwiększone ryzyko dużego gradu. W godzinach wieczornych burze przesuną się na wschód i będą aktywne w pierwszej połowie nocy. Początkowo nadal będą generować groźne porywy wiatru, szczególnie na północnym wschodzie kraju — przekazuje IMGW.

Według ostrzeżenia IMGW burze z gradem na terenie Elbląga, powiatu elbląskiego i braniewskiego mogą zacząć pojawiać się w środę 5 lipca od godziny 20:00. Pogoda ma się uspokoić w nocy ze środy na czwartek 6 lipca.


Fot. IMGW


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia: — Po przejściu frontu nad Polską rozbuduje się wyż i pogoda się uspokoi. W czwartek słabe burze możliwe będą tylko na krańcach południowo-wschodnich, a poza tym będzie dość słonecznie. W kolejnych dniach możliwy jest napływ do Polski powietrza zwrotnikowego, co będzie skutkować upałami, szczególnie na zachodzie kraju.