Dzięki determinacji policjantów udało się uratować życie 19-latka

2023-07-26 16:03:33(ost. akt: 2023-07-26 16:07:44)

Autor zdjęcia: KPP Nowy Dwór Gdański

22 lipca po godzinie 14:00 na numer alarmowy zadzwonił 19-latek, który poinformował, że właśnie próbował popełnić czyn samobójczy. Nie potrafił dokładnie opisać miejsca, w którym przebywa. Komendant nowodworskiej policji natychmiast ogłosił alarm dla funkcjonariuszy. W poszukiwaniach brali udział również strażacy na quadach, z dronami oraz psem tropiącym. Poszukiwania trwały do godzin nocnych.
Kierownik Posterunku Policji w Sztutowie asp. Bartłomiej Kucharczyk wraz z policjantem kryminalnym sierż. szt. Pawłem Bellingiem przeanalizowali zgłoszenie 19-latka, w którym wspominał o „domku widokowym na belkach”.

Funkcjonariusze skorzystali z map satelitarnych, w których pozaznaczali wszystkie możliwe ambony myśliwskie, po czym udali się ponownie w poszukiwania.

Około godziny 1:00 w nocy w polach zauważyli nieprzytomnego 19-latka, który był w pobliżu ambony myśliwskiej. Policjanci natychmiast udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej, w trakcie jej udzielania 19-latek odzyskał przytomność.

Funkcjonariusze wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Policjanci jednoznacznie podkreślają, że główną pobudką do natychmiastowego działania w takich chwilach jest ratowanie ludzkiego życia, które jest najważniejszą wartością. Kiedy funkcjonariusze zostają powiadomieni przez dyżurnego o zagrożeniu czyjegoś zdrowia czy życia, nie mogą zwlekać, najważniejsze jest wtedy zdecydowane działanie.

Policjanci przypominają i apelują:


Jeżeli spotykasz kogoś i widzisz, że jest smutny, przygnębiony, jego zachowanie jest niepokojące i podejrzewasz, że chce zrobić sobie krzywdę, to zapytaj, jak możesz mu pomóc. Zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas. Szukaj pomocy również w instytucjach pomocowych.

116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 - bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212 - bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

KPP Nowy Dwór Gdański