Osy i szerszenie? Przeczytaj, zanim wezwiesz straż pożarną

2023-08-01 09:36:32(ost. akt: 2023-08-01 09:56:16)

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

Apele strażaków powtarzają się co roku, zwłaszcza latem. Chodzi o interwencje związane z gniazdami owadów błonkoskrzydłych. Przypominamy, że straż pożarna interweniuje jedynie w wypadkach bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów.
Jak przekazują strażacy z Braniewa, w ostatnich dniach otrzymują bardzo dużo zgłoszeń związanych z rojami lub gniazdami owadów błonkoskrzydłych, czyli między innymi os, pszczół i szerszeni.

— Na terenie całego kraju strażaków obowiązują ,,Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych’’, z których wynika, iż działania wezwanych do takiego zdarzenia strażaków mogą ograniczyć się do ewakuacji osób oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia w przypadku, kiedy dowódca akcji nie stwierdzi zagrożenia związanego z przebywającymi w obiekcie osobami, szczególnie grupami dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się — przypomina PSP Braniewo.

— Zaangażowanie strażaków w usuwanie rojów oraz gniazd owadów błonkoskrzydłych może stanowić osłabienie sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu powinna uniemożliwić tworzenie przez owady gniazd — wyjaśniają strażacy z Braniewa.

I dodają: — W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z apelem o rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji. Pamiętajmy, że nieuzasadnione wezwanie strażaków do usunięcia roju lub gniazda owadów może mieć wpływ na wydłużony czas dojazd jednostek ochrony przeciwpożarowej do innego zdarzenia, w którym faktycznie zagrożone może być czyjeś życie lub zdrowie.

— Zgłaszanie gniazd owadów powinno odbywać się w godzinach popołudniowych lub wczesno wieczornych, kiedy to owady zlatują się do gniazd. Wówczas efekt działań straży pożarnej jest prawidłowy i skuteczny. Przypominamy, że straż pożarna interweniuje jedynie w wypadkach bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi ze strony owadów. Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie pełni służbę całodobowo i udzieli pomocy, wyjaśni oraz wskaże jak się zachowywać i postępować – tel. 47 732 91 97 lub 47 732 91 95 — przekazuje PSP Braniewo.