Powiat Elbląski, Gmina Gronowo Elbląskie i Szpital Powiatowy w Pasłęku w finale konkursu BGK „Sternik 2023. Ku przyszłości!”

2023-08-02 15:43:04(ost. akt: 2023-08-02 16:04:17)
Starosta elbląski Maciej Romanowski (z lewej) na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie otrzymał z rąk Andrzeja Senkowskiego nagrodę specjalną w plebiscycie na najpopularniejszego Samorządowca 2023

Starosta elbląski Maciej Romanowski (z lewej) na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie otrzymał z rąk Andrzeja Senkowskiego nagrodę specjalną w plebiscycie na najpopularniejszego Samorządowca 2023

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Powiat Elbląski znalazł się w gronie finalistów III edycji konkursu „Sternik. Ku przyszłości!” organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Przypomnijmy — idea konkursu „Sternik” powstała w 2021 roku i miała na celu nagrodzić i docenić tych, którzy w czasie pandemii poradzili sobie z trudną sytuacją, nie tylko ekonomiczno-gospodarczą zresztą.

— Projekty, które wpłynęły do pierwszej edycji konkursu, zachwyciły nas wszystkich — mówiła wtedy Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), organizatora konkursu.

— Przesłane historie były motywujące, inspirujące, pełne pomysłów i przykładów radzenia sobie z nawałnicą pandemii. Wiele stron poświęcono opisom wsparcia innych, dbałości o cały ekosystem wokół organizacji. Zespołowość była jednym z narzędzi zmagania się z kryzysem. Pandemia stała się papierkiem lakmusowym przywództwa. Niektóre z nadesłanych aplikacji mogłyby z powodzeniem służyć za podstawę scenariusza filmu.

I tak właśnie powstał Sternik — projekt, który ma inspirować, tworzyć przestrzeń do wymiany myśli, kreowania i propagowania skutecznych rozwiązań, na miarę burzliwych czasów, bo burze, duże i małe, są dniem powszednim żeglarzy biznesu.

Ponieważ pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromnym powodzeniem, do projektu zgłosiło się wiele organizacji, które innych zainspirowały do działania w ciężkich czasach pandemii — Bank Gospodarstwa Krajowego postanowił kontynuować przesłanie konkursowe.

Tym bardziej że druga edycja projektu rozpoczynała się w momencie równie trudnym, co sytuacja pandemiczna — w międzyczasie za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Ona także szybko zaczęła zmieniać nasz społeczno-gospodarczy krajobraz i wszyscy zaczęliśmy odczuwać jej konsekwencje.

W drugiej edycji organizatorzy chcieli szczególnie nagradzać postawy liderów, którzy inspirują, szukają alternatywnych rozwiązań, dbają o ludzi, zwiększają swą konkurencyjność na rynku — pokazać innym przykład tych firm i instytucji, które w zaistniałej sytuacji konsekwentnie robią to, co potrafią najlepiej. W myśl zasady, że silne firmy, organizacje i samorządy — to silne regiony, gospodarka i państwo. Dlatego hasłem przewodnim stał się „Kurs na rozwój”.

Sternik po raz trzeci


Po raz trzeci „Sternik” wystartował w ciągle burzliwej sytuacji geopolitycznej. Wojna trwa już ponad rok, Ukraina wciąż potrzebuje pomocy. Organizatorzy postanowili włączyć tę pomoc w DNA Sternika. Odporność biznesowa to wszak sposób działania — zmiana postaw, przekonań, zwinne metodologie i struktury, które pozwalają na dalszy rozwój. Dziś celem konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie i promowanie najlepszych praktyk biznesowych i społecznych.

— Wraz z kapitułą w tej edycji konkursu chcemy więc nagradzać postawy i liderów, którzy potrafią odważnie patrzeć w przyszłość, wykorzystywać szanse, szukać nowych przestrzeni, a przede wszystkim pokazują, że bez względu na wymiar ekonomiczny — potrafią być solidarni. Dziś już nie tylko chodzi o większą konkurencyjność firmy na rynku, dziś chodzi o pomoc, która teraz potrzebna jest nawet bardziej, niż na początku wojny — deklaruje Anna Bułło. Stąd tegoroczne hasło: „Ku przyszłości”.

Reprezentanci naszego regionu w finale


— Mamy przyjemność poinformować, że Powiat Elbląski znalazł się w gronie ścisłych finalistów III edycji konkursu „Sternik. Ku przyszłości!” organizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego — przekazuje Powiat Elbląski.

W gronie finalistów znalazła się także Gmina Gronowo Elbląskie oraz Szpital Powiatowy Sp. z o.o. w Pasłęku.

15 września 2023 roku odbędzie się gala, podczas której z grona finalistów wyłonieni zostaną laureaci konkursu.

Listę finalistó znajdziecie TUTAJ.