Jazda rowerem po chodniku? Czy jest to dozwolone?

2023-08-16 11:13:41(ost. akt: 2023-08-16 15:37:26)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Na ulicach można spotkać bardzo wielu użytkowników jednośladów. Niestety rowerzyści nie zawsze pamiętają, że tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego muszą się stosować do obowiązujących przepisów prawa.
Jazda po chodniku jest dozwolona tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do 10 lat również kierującą rowerem,
- nie ma ścieżki dla rowerów, szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry, a na drodze, przy której znajduje się chodnik, auta mogą jechać szybciej niż 50 km/h,
- jazda ulicą z uwagi na warunki pogodowe mogłaby okazać się zagrażająca bezpieczeństwu.

Rowerzysta jadący po chodniku w czasie złych warunków pogodowych musi zachować ostrożność i uważać na przechodniów. Powinien zmniejszyć prędkość i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Rowerzysta po chodniku (w sytuacji, w której prawo na to zezwala) powinien jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, naszym obowiązkiem jest zejście z roweru i przeprowadzenie go.

Warto pamiętać, że jeśli dorosły rowerzysta wiezie na swoim rowerze dziecko mające mniej niż 7 lat, obowiązują go te same przepisy, których musi przestrzegać, gdy jedzie sam. Dziecko jest jego pasażerem, więc nie jest to powód, by rowerzysta poruszał się po chodniku.

Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Konsekwencje zderzenia rowerzysty z samochodem mogą być bardzo poważne, a czasem tragiczne.
Ponadto cykliści muszą zadbać o odpowiednie wyposażenie roweru, który jako pojazd uczestniczący w ruchu drogowych powinien posiadać:
- światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej- z przodu
- światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające – z tyłu,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

KPP Braniewo