Co robili dawni elblążanie? Kupowali widoki z Wenecji i Krynicy Morskiej

2023-09-01 19:09:48(ost. akt: 2023-09-01 11:09:31)
Krynica Morska. Zdjęcie ilustracyjne

Krynica Morska. Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Archiwum Czytelniczki

Dawni mieszkańcy Elbląga mogli w jednej z księgarni kupić w 1864 roku widoki przedstawiające Krynicę Morską, Nadbrzeże i Kanał Elbląski. Były też dostępne fotografie znanych osobistości, z czego cieszyli się zapewne między innymi fani panny Schneider, primadonny Teatru Miejskiego w Gdańsku.

LEKSYKON FOTOGRAFÓW


Informacje o fotografii i technikach jej wytwarzania ukazywały się coraz rzadziej w codziennych elbląskich gazetach. Więcej miejsca w gazetach elbląskich poświęcono reklamie tematyki fotograficznej, sprzedaży aparatów, albumów czy pojedynczych zdjęć. O tym, co cieszyło się w dawnym Elblągu popularnością, świadczą reklamy ukazujące się w XIX wieku w prasie.

Fot. fotorevers.eu

Leksykon Fotografów stworzony przez Danutę Thiel-Melerską dostępny jest na stronie internetowej www.fotorevers.eu, gdzie znaleźć można informacje na temat działalności fotografów i ich atelier w latach 1850-1914. Warto śledzić też FB: fotorevers.eu, gdzie publikowane są dawne zdjęcia i ciekawostki na ich temat.

W najnowszym Dzienniku Elbląskim, który znajdziecie w stacjonarnej sprzedaży do czwartku 7 września, Danuta Thiel-Melerska w kolejnej części swojego fotograficznego cyklu zabiera naszych Czytelników w podróż w czasie.

Najnowszy Dziennik Elbląski to również specjalny 24-stronicowy dodatek poświęcony Mikołajowi Kopernikowi, który udało nam się stworzyć między innymi dzięki współpracy z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Zapraszamy do lektury! W Twojej okolicy brakuje Dziennika Elbląskiego? Koniecznie daj nam znać, pisząc wiadomość na gazeta@dziennikelblaski.pl