Kąpielisko miejskie w Elblągu będzie zrewitalizowane. W końcu wyłoniono wykonawcę. Inwestycja będzie gotowa już za 2 lata?

2023-09-07 13:12:52(ost. akt: 2023-12-09 22:34:43)
Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Basen przy ul. Spacerowej został zamknięty w 2012 r. po interwencji sanepidu w sprawie zanieczyszczonej wody. Od tamtego czasu obiekt niszczeje

Autor zdjęcia: EG

Prawie 90 mln zł ma kosztować rewitalizacja dawnego kąpieliska miejskiego. To o 17 mln zł więcej niż pierwotnie zakładano. Czy elblążanie doczekają się w końcu nowego basenu?
Od 30 czerwca komisja przetargowa badała oferty, które wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Elblągu w odpowiedzi na przetarg dotyczący rewitalizacji kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Potencjalnych wykonawców było czterech, a każda z przesłanych ofert znacząco przewyższała kwotę zaproponowaną przez elbląski ratusz.

Mimo okrojenia projektu, 72 mln zł, które miasto chciało przeznaczyć na rewitalizację kąpieliska miejskiego, okazały się niewystarczające. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała najtańszą ofertę za 89 mln zł. Na rewitalizację kąpieliska — przypomnijmy — miasto otrzymało rządowe dofinansowanie w kwocie 65 mln zł.

Teraz firma wyłoniona w przetargu będzie miała 20 miesięcy od momentu podpisania umowy na realizację inwestycji. A więc już za 2 lata elblążanie powinni cieszyć się z nowego kąpieliska miejskiego.

Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych polegających na rewitalizacji kąpieliska miejskiego i budowie otwartego basenu miejskiego wraz z towarzyszącą infrastrukturą przy ul. Spacerowej.
Rewitalizacja ma objąć tzw. wojskową nieckę basenu. Zakres zamówienia obejmuje m.in. rozbiórkę starej niecki i wykonanie nowych niecek basenowych wraz z technologią uzdatniania wody. Projekt przewiduje też wykonanie dwóch boisk do siatkówki plażowej oraz boiska do kometki, budowę placu zabaw dla dzieci i wykonanie plaży. W ramach inwestycji powstać mają również budynki z zapleczem basenowym i gastronomicznym oraz budynek z zapleczem technicznym, oraz droga dojazdowa. Istniejący obok parking CRW Dolinka ma zostać rozbudowany, a cały obiekt dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystko na podstawie zaktualizowanego projektu z 2017 roku, który został okrojony. Powierzchnię lustra wody zmniejszono aż o jedną trzecią do około 2 tys. mkw. Zrezygnowano też ze sztucznej fali, czyli jednej z największych atrakcji poprzedniego projektu, i zmniejszono rwącą rzekę.