Tężnia w parku Traugutta ma być gotowa jeszcze we wrześniu

2023-09-12 12:03:05(ost. akt: 2023-09-12 10:25:33)

Autor zdjęcia: EG

Tężnia, która jak zapewnia elbląski ratusz, już we wrześniu stanie w parku Traugutta będzie kosztowała budżet miasta prawie 400 tys. zł.
Tężnia ma stanąć w pobliżu istniejącej siłowni. Tężnia solankowa przewidziana jest jako obiekt rekreacyjny, którego atrakcyjność polegać ma na wytworzeniu kameralnej przestrzeni o ciekawej formie architektonicznej i fakturze materiałów, dającym możliwość wyciszenia i odpoczynku w czasie obserwacji procesu tężenia soli na gałązkach tarnin.

Obiekt tężni solankowej został zaprojektowany jako altana wolnostojąca. Tężnia zostanie zbudowana z suszonego drewna świerkowego na planie sześcioboku. Centralnym elementem tężni będzie sześciokątna kolumna gałązek tarniny, po których będzie spływała solanka. Charakterystycznym elementem dachu będzie centralne osadzona wieżyczka stanowiąca dominantę obiektu. Kolorystyka obiektu będzie utrzymana w naturalnych kolorach drewna. W środku altany przewidziano ustawienie sześciu ławek parkowych. W projekcie przewiduje się też budowę ścieżki wraz z oświetleniem. Będzie stanowiła połączenie tężni z alejkami parkowymi. Zostanie wytyczona tak, aby łączyła siłownię terenową, tężnię i północną, skrajną alejkę parku i nie naruszała układu sarodrzewu oraz nowych nasadzeń. W obrębie tężni mają stanąć kosze na śmieci i latarnie.
Fot. EG

Fot. EG

Fot. EG