Operator zapuka dwa razy. Nowe zasady Programu Czyste Powietrze

2023-09-17 08:00:00(ost. akt: 2023-09-15 13:29:35)

Autor zdjęcia: PAP

To niezwykła szansa dla blisko 80 tysięcy gospodarstw w regionie, które kwalifikują się do skorzystania z pilotażowego Programu Czyste Powietrze. Za pieniądze z tego programu można wymienić piec, ocieplić budynek, ograniczyć koszt ogrzewania. A to nie wszystko.
W konferencji prasowej dedykowanej nowym zasadom Programu Czyste Powietrze, którą w poniedziałek, 4 września, zorganizowały służby wojewody, uczestniczyli przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z informacji przedstawionych dziennikarzom wynika, że przez ostatnie pięć lat w naszym województwie złożono około 21 tysięcy wniosków o termomodernizację domów, z czego 15 tysięcy zostało już zrealizowanych i wypłaconych na kwotę ponad 245 milionów złotych. Kolejne są wypłacane. Teraz, jak zgodnie zapewnią wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, będzie jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje.

— Dzisiaj rozpoczynamy pilotaż programu dla naszego województwa. To całkowicie nowe podejście, a nasz region należy do jednego z pierwszych, gdzie program jest wdrażany w nowej formie — zapowiedział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Na czym polega różnica? Według przedstawicieli Funduszu wielu właścicieli nieruchomości zwleka z wymianą tzw. kopciuchów na nowe źródła energii. Jednym z powodów jest brak dotarcia do beneficjentów z informacją. Mają to zmienić tzw. operatorzy, czyli wyłonieni w konkursach przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, fundacji, którzy będą zachęcali właścicieli budynków do skorzystania z dotacji.

— Mam nadzieję, że skorzystają na tym mieszkańcy naszego regionu. Wypełnienie norma dotyczących czystego powietrza służy nam wszystkim, a dla tych, którzy przeprowadzą termomodernizacje, będzie źródłem znacznych oszczędności w przyszłości — dodał wojewoda Artur Chojecki.

W programie „Czyste Powietrze” zadaniem operatorów będzie prowadzenie „za rękę” potencjalnych beneficjentów, którzy bez dodatkowego wsparcia nie są w stanie samodzielnie podołać ciężarowi inwestycji termomodernizacji. Dotyczy to w szczególności mniej zamożnych gospodarstw domowych, którzy potrzebują zwiększonego poziomu dotacji, ale także wsparcia w celu zrozumienia potrzeby podjęcia działań, zebrania koniecznej dokumentacji, wypełnienia wniosku o dofinansowanie, otrzymania bezzwrotnej dotacji, przeprowadzenia prac oraz rozliczenia dotacji.

„Czyste powietrze” oferuje właścicielom domków jednorodzinnych duże wsparcie przy wymianie nieefektywnych pieców tzw. kopciuchów oraz na docieplenie domów. Pozwala to obniżyć rachunki za energię wykorzystywaną do ogrzewania domu nawet o 70 procent.

— Nasz pilotaż ma pomóc trafić do 78 tysięcy beneficjentów, którzy w regionie Warmii i Mazur do tej pory nie skorzystali z programu. Zachęcamy także samorządy do podpisywania porozumień na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego. My każdy z nich dotujemy kwotą 35 tysięcy złotych. Wiele z samorządów już takie punkty prowadzi — mówił Paweł Mirowski wiceprezes NFOŚiGW oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków.

Z informacji podanych przez ministra Pawła Mirowskiego wynika, że do tej pory z programu skorzystało w skali kraju 675 tysięcy osób na kwotę 17 miliardów złotych. Według przekazanych przez niego informacji program prowadzi do wielkich oszczędności w domowych budżetach, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa finansowego.

— Po zmianach w programie dotacja została znacznie zwiększona. Maksymalna dotacja wynosi 136 tysięcy złotych i obejmuje także ocieplenie domu. To sprawia, że program jest kompleksowy — zachęcał Paweł Mirowski. — W naszym programie można tez otrzymać 15 tysięcy złotych na fotowoltaikę — dodał.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówiąc o programie „Czyste Powietrze”, przekonywał, że nie ma takiego drugiego projektu w całej Europie. Nazwał go „wyjątkową szansą”, przedstawił też zasady wynagrodzenia operatorów.

— Zadaniem operatora będzie wyszukanie osób, które mogą skorzystać z programu, i pilotować ją aż do rozliczenia wniosku — przypomniał. — Usługa operatorów dla korzystających z dotacji będzie bezpłatna. Zapłaci za nią fundusz — podkreślił.
Z informacji przedstawionych podczas konferencji wynika, że maksymalne wynagrodzenie dla operatora to 1700 złotych za opiekę w pełnym zakresie nad jednym beneficjentem. Za sam wniosek na dofinansowanie ma to być 200 złotych, a 1500 za tzw. głęboką termomodernizację.

— Będziemy informowali, którzy operatorzy świadczą dla nas usługi, żeby uniknąć potencjalnych nieporozumień czy oszustw i żeby mieszkańcy wiedzieli, że takie osoby nie są naciągaczami i mogą zapukać do drzwi z naszą propozycją — podkreślił wiceprezes Paweł Mirowski.
Stronisław Krysciński